سعادت: پُست ریاست اجرائیه "غیرقانونی" است

کابل (پژواک، ١٥ عقرب ٩٣): رييس کميسيون شکايت هاى انتخاباتى، ایجاد پُست ریاست اجرائیه را "غیرقانونی و بر اساس مصلحت" می داند و می گوید که اهميت گذاشتن به خواست های فراقانونی، باعث شده که نامزدان بازنده شوراهای ولایتی فکر کنند از اعتراض، چیزی حاصل شان می شود.

عبدالستار سعادت می گوید فرهنگ عدم پذیرش نتایج انتخابات که در پی انتخابات گذشته ریاست جمهوری به میان آمده، زمینه را برای به کرسی نشاندن خواست های نامزدان بازندۀ انتخابات تا یک آیندۀ دراز مهیا ساخته است.

سعادت در گفتگوی ویژه با صدای آمریکا گفته است که پس از جنجال های دوامدار انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به این باور رسیده اند که حتا در صورت ناکامی در انتخابات، با پافشاری و اعتراض می توان کم از کم سهمی گرفت.

رییس کمیسیون شکایت های انتخاباتی می گوید که بدون یک سلسله اصلاحات در نظام انتخاباتی و مساعد ساختن بستر درست برای برگزاری انتخابات، نمی توان انتخاب بی درد سر و عاری از تقلب را در افغانستان انتظار داشت.

به گفتۀ سعادت؛ مهمترین عاملی که باعث باطل شدن حدود ٨٥٠ هزار رای شد، اتکای هردو نامزد ریاست جمهوری روی آرای تقلبی بود تا اینکه روی آرای واقعی حساب کنند.

عدم حفظ بیطرفی کارمندان موقت کمیسیون انتخابات نیز به گفتۀ وی، زمینۀ تقلب گسترده در انتخابات گذشته را مساعد ساخت.

سعادت می افزاید: "از یک طرف علاقمندی از طرف کاندید وجود دارد، یک کارمند صد دالر معاش دارد؛ در آن روز (روز انتخابات) اما از طرف کاندید برایش هزار دالر پیشنهاد می شود، او وزن کار خود را نمیفهمد که اگر من با کاندید کار می کنم، صدمۀ من به سطح ملی چقدر است؛ همین را درک نمی کند و بسیار زیاد آسان صد دالر را به هزار دالر عوض می کند؛ این مسئله باید حل شود."

موصوف می گوید برای برگزاری انتخابات شفاف، نیاز است تا کمیسیون ها باید به سوی اصلاحات داخلی بروند و کسانی که تقلب کرده اند و در تقلب دخیل بودند، شناسایی و شامل ليست سیاه شوند که در انتخابات بعدی نقش نداشته باشند.

وی افزود: "بعضی شان باید تحت پیگرد عدلی و قضایی قرار بگیرند، بعضی شان باید در ليست سیاه شامل شوند و اینکه کی ها اینها را تشویق کرده بودند و کی ها به اصطلاح اینها را خریده بودند، اونها هم باید تشخیص شوند که همین مسئله شفاف شود. و دیگر اینکه کمیسیون در استخدام جدیت بیشتر داشته باشد."

سعادت در این گفتگو در پاسخ به اتهام های نامزدان معترض شورای ولایتی گفته است که اینگونه باورها در پی انتخابات ریاست جمهوری به میان آمده است، که در نتیجۀ آن حکومت بر مبنای مصلحت شکل گرفت و سهمی به نامزد بازنده نیز رسید.

به گفتۀ رییس کمیسیون شکایت های انتخاباتی، نامزدان بازندۀ شورای ولایتی به این باور رسیده اند که حتا در صورت ناکامی در انتخابات، با پافشاری و اعتراض می توان سهمی را نصیب شد.

پس از آن که ادعاهای تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت، عبدالله عبدالله و اشرف غنی هردو نامزد، روی تشکیل حکومت مشترک توافق کردند و در اثر آن، پُست نوبنیاد ریاست اجراییه با صلاحیت های نسبتاً زیاد ایجاد شد و به عبدالله نامزد بازنده تعلق گرفت.

سعادت در این گفتگو، ایجاد ریاست اجرائیه را خارج از چوکات قانون اساسی خوانده و گفته است که برای قانونی بودن آن، در قانون اساسی هیچ توجیهی وجود ندارد؛ "کس نمی تواند بگوید قانونی است."

وی می افزاید: "یک کسی جنجال کرد در افغانستان و در آخرین حد، سر گپ (حرف) خود ایستاد شد، او حتی برخلاف قانون اساسی یک چیزی به دست آورد که بست ریاست اجراییه بود، ... حالا بعد از این هرکس تصور می کند که اگر جنجالی بکنیم، حق باشد یا ناحق و این جنجال را دوام بدهیم، ما یک چیزی به دست می آوریم."

سعادت می گوید که این فرهنگ برای سالهای زیاد ادامه می يابد و "بعد از این، هیچکس حاضر نخواهد بود که نتیجه را به آسانی بپذیرد، فکر می کند که اعتراض، بالاخره اینها را به جايی می رساند."

رییس کمیسیون شکایت های انتخاباتی افغانستان، در حال حاضر در یک سفر رسمی با برخی اعضای دیگر این کمیسیون، در ایالات متحدۀ امریکا به سر می برد.

در نبود او در کابل، هردو مجلس شورای ملی طی چند روز گذشته، خواستند تا از نزدیک به آنان در مورد شکایت های نامزدان معترض شوراهای ولایتی، معلومات بدهد.

با آنکه سعادت به این خواست شورای ملی پاسخ مثبت نداده، آنرا خلاف قانون خوانده و گفته است که "اگر در کابل نیز می بودم، به ولسی جرگه نمی رفتم."

شورای ملی تصمیم گرفته که به هدف اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی، قانون انتخابات را تعدیل کند و مسوولان آن به نهادهاى عدلی و قضایی معرفی شوند.

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.