خلص سوانح نامزد وزرا

کابل (پژواک،٣ حمل٩٤): خلص سوانح 24 نامزد وزير باقى ماندۀ کابينه که از سوى رييس جمهورغنى، براى به دست آوردن راى اعتماد از ولسى جرگه معرفى شده اند.
١- عبدالباری جهانی نامزدوزیر اطلاعات و فرهنگ
عبدالباری جهانی فرزند حاجی عبدالاحمدخان؛ در سال ۱۳۲۷ خورشيدی، درشهر کندهار به‌ دنيا آمده است .
موصوف، تعليمات ابتدايی را در کندهار به انجام رساند، در رشتۀ تاريخ و جغرافيـا تحصـيل کـرد و در سـال ۱۳۵۱ خورشـيدی (۱۹۷۲ ميلادی) آن را موفقانه به پايان رساند.
جهانی، در سال ۱۳٦٠ خورشيدی (١٩٨١ ميلادی)، به پاکستان مهاجر شد، دو سال در پاکستان زيست و سپس به امريکا رفت و در راديوصدای امريکا مشغول کار شد.
از باری جهانی، تا کنون ده کتاب به‌ زبان پشتو به چاپ رسيده و برخی آثار او به زبان‌ های دری و انگليسی هم ترجمه شده است.
جهانی، عضو کميسيون تدوين قانون اساسی کشور بوده و سرود ملی تازۀ افغانستان را نيز سروده است.
 
٢-  علی احمد عثمانی نامزد وزير انرژی و آب
انجينر علی احمد عثمانی؛ در سال ١٣٥١هـ ش در ولايت هرات چشم به جهان گشوده و ليسانس خود را در سال ١٩٩٠ در رشته انجنيری از پوهنتون هرات دريافت نموده و سند ماستری خويش را در رشته انجنيری، از پوهنتون مشهد تهران به دست آورده و علاوه بر آن، در رشته های مختلف نيز آموزش ديده است.
عثمانى به حيث شاروال  هرات، رييس موسسه هماهنگی کمک های انسانی، مدير پروژه کار در برابر غذا، هماهنگ کننده پروژه های اتحاديه اروپا و سازمان غذا در زون غرب افغانستان، استاد فاکولته انجنيری در پوهنتون هرات، مشاور علمی در وزارت تحصيلات عالی و استاد در پوهنتون خصوصی کابل  ايفاى وظيفه نموده است.
 
 ٣- گلاب منگل نامزد وزير سرحدات و قبايل
محمد گلاب منگل فرزند يارالدين؛ در سال ١٣٣٦هـ ش  در ولايت پکتيا به دنيا آمده است و تعليمات ابتدايی را در مرکز اين ولايت  به پايان رسانيده و در سال ١٣٥٨ از پوهنځی ادبيات  پوهنتون کابل سند ليسانس را به دست آورده است.
منگل الی رتبه دگروالی، درصفوف اردوی ملی ايفای وظيفه نموده است و با روی کار آمدن حکومت موقت به حيث والی ولايات پکتيا، لغمان و هلمند ايفای وظيفه نموده است.
 
٤- سيد سادات نادری نامزد وزير شهرسازی
سيد سعادت منصور"نادری" فرزند الحاج سيد منصورنادری؛ در ۱۲ حوت ۱۳۵۵ھ ش در يک خانوادۀ متدين در شهرکابل ديده به جهان گشود.
منصور، تعليمات خويش را در مکتب عالی وايتمورهيرو و تحصيلات عالى را در کالج هيرو در کشور انگستان به پايان رساند.
 وی در سال ۱۳۷۸ھ ش، دیپلم خویش را از رشتۀ اقتصاد و تجارت بین الملل به درجه ليسانس از دانشگاه (North London) کشور انگلستان با درجه اول اخذ کرد.
سید سعادت نادری، به حیث رئیس کمیته اقتصادی کونسل ملی آغاخان برای افغانستان، عضو هیئت مدیره بانک مرکزی افغانستان کار کرده است.
تأسیس اولین فابریکۀ پروسس و تصفیه شیرین بویه در شهر مزار شریف ولایت بلخ، نخستین شرکت بیمه خصوصی تحت نام شرکت بیمه افغانستان و شرکت صدف پطرولیم – کابل، از کارهاى موصوف ميباشد.
 نادرى، همچنان مفتخر به دریافت مدال و تقدیرنامه تحت عنوان صلح از طریق تجارت(Peace Through Commerce)  از جانب دولت ایالات متحدۀ امریکا در سال ۱۳۹۱ھ ش گردیده است.
 
٥-  انجنير محمود بلیغ نامزد وزیر فوایدعامه
محمود بلیغ؛ متولد سال ١٣٥٠هـ ش در ولایت دایکندی ميباشد.
بلیغ د ررشتۀ انجنيرى به درجۀ ماسترى تحصیل کرده است، وی به حیث استاد پوهنتون، عضو کمیسیون تدقیق قانون اساسی و نیز مديرمسوول روزنامه اقتدار ملی کار کرده است.
 دوره لیسانس انجنیری را درپوهنتون تهران با نمره عالی و دوره ماستری جیوتکنیک را در پوهنتون صنعتی امیرکبیر به عنوان اول نمره عمومی با نوشتن رساله ای درباره " طراحی و تحلیل پایداری تونلها با استفاده از داده های ابزار دقیق" به پایان رسانید.
 بلیغ، به عنوان کارشناس دارالانشای کمیسیون تدقیق قانون اساسی کارکرده، بعدا با تاسیس یک شرکت انجنیری، ساختمانی و سرکسازی در حوزه خصوصی وارد فعالیت شد.
از سال ١٣٩٢ تا کنون رياست پوهنتون ابن سينا را نيز برعهده داشته است.
٦- عبدالرزاق وحیدی نامزد وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی
عبدالرزاق وحیدی در سال ١٣٥٥ در شهر کابل متولد شده و تحصیلات عالی خویش را تا سطح ماستری در کشور ایران تکمیل نموده است.
وى، وظایف ذیل را در ارگان های ذیل انجام داده است:
 تدریس در رشته ریاضی و کمپیوتر در پوهنتون کابل، عضوی کمیته کانکور، رییس عمومی اداری وزارت مالیه، رییس انجمن ریاضی دانان افغانستان، سرپرست ریاست دفتر وزارت مالیه و معین وزارت مالیه.
 
٧- اسدالله ضمیر نامزد وزیر زراعت و مالداری
اسدالله ضمیر فرزند مرحوم حاجی محمد دل؛ در سال ١٣٥٩ در ولایت کابل متولد شده و تحصیلات عالی خویش را تا سطح ماستری به اکمال رسانیده و دارای یک سند ماستری در بخش اقتصاد از پوهنتون کلیفورنیای امریکا و سند دیگر ماستری در بخش مدیریت از پوهنتون پرستن پاکستان می باشد.
وی در بخشهای اقتصاد٬ انکشاف زراعت٬ انکشاف دهات٬ انکشاف منابع طبیعی و پلان استراتیژیک تخصص کاری و مسلکی داشته٬ دارای بیش از ۱۴ سال تجربه در مدیریت منابع طبیعی٬ انکشاف دهات٬ تعلیم و تربیه٬ و تجربه کار با ادارات بین المللی و سکتور خصوصی می باشد. 
موصوف در وزارتخانه های احیا و انکشاف دهات٬ معارف و معادن و پطرولیم به حیث مشاور ارشد وزیر و در وزارت زراعت٬ آبیاری و مالداری به حیث ریس عمومی برنامه ها ایفای وظیفه نموده است.
٨- همایون رسا نامزد وزارت تجارت و صنایع
همایون رسا فرزند محمد رمضان رسا؛ در سال ١٣٤٥ در ولایت غزنی متولد گردیده است. موصوف تعلیمات ابتدایی و ثانوی خود را در ولایت غزنی به اتمام رسانده و سند لیسانس خود را در رشته علوم طبیعی از پوهنتون کابل به دست آورده و سند ماستری خود را در بخش تکنالوجی و معلوماتی از پاکستان به دست آورده است.
وی در پوهنتون کابل استاد، معاون ریاست دفتر ریاست جمهوری، معین وزارت معارف، معاون دفتر تامینات ریاست عمومی امنیت ملى و در نهادهای سازمان ملل متحد کار کرده است.
٩-  دلبر نظری نامزد وزیر امور زنان
دلبر نظرى دختر عبدالنظر؛ در سال ١٣٣٤ هـ ش در ولسوالى خلم ولايت سمنگان چشم به جهان گشوده و تحصيلات ابتدايى خويش را در اين ولسوالى به اتمام رسانده است.
خانم نظرى، از پوهنځى زبان و ادبيات پوهنتون بلخ، سند فراغت ليسانس را به دست آورده و در سال ٢٠١١ يک سند را از بخش حقوق پوهنتون کاتب به دست آورده است.
نظرى به حيث عضو مجلس نمايندگان در دوره قبلى، سرمعلم در مکاتب کابل، بلخ و سمنگان ايفاى وظيفه نموده است.
١٠- محمدالله بتاش نامزد وزیر ترانسپورت
محمدالله بتاش فرزند حاجی بوری؛ در سال ١٣٤٠ هجرى شمسى در قريۀ دُرمن بتاش ولسوالی امام صاحب ولايت کندز، چشم به جهان گشود.
وی، تحصيلات خود را تا درجۀ ليسانس در رشتۀ علوم اجتماعی در پوهنتون دولتی کوبان روسيه به اتمام رسانيد. سند ماستری را در رشته روابط بين الملل در سال ١٩٨٥ ميلادى در مسکو وهمچنان سند دوکتورا را نيز ازاين کشور به دست آورد.
بتاش، به حيث مشاور ادارۀ امور و دارالانشاى شورای وزيران، مشاور داخلی پروگرام انکشافى ملل متحد( UNDP) و در عين زمان عضو بورد تعيينات مقامات عالیرتبه رياست دولت، ايفاى وظيفه نموده است.
موصوف، درپست هاى  مشاور حقوقی ادارۀ مستقل ارگانهای محلی، معين و سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی ومعين پاليسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی نيز اجراى وظيفه نموده  و از جوزاى سال ١٣٩١ بدينسو، به حيث والی فارياب ايفای وظيفه ميکند.
زبان مادرى وى، ازبکى است و به لسان هاى درى، پشتو، روسى و انگليسى نيز بلديت دارد.
١١- سلامت عظیمی نامزد وزیر مبارزه با مواد مخدر
سلامت عظیمی دختر محمد عظيم؛ در سال ١٣٤٤هـ ش، در ولسوالی اندخوى ولایت فاریاب متولد گردیده است.
 موصوف بعد از تعليمات ابتدايى،  سند لیسانس خود را در رشته حقوق و علوم سیاسی، از پوهنتون کابل در سال ١٣٦٨هـ ش به دست آورده است.
 پیش از این، به حیث استاد پوهنتون و معاون  پوهنتون بلخ کار کرده است.
 سلامت عظيمى، عضويت لويه جرگه اضطراى، لويه جرگه مشورتى صلح و لويه جرگه امضاى پيمان امنيتى با ايالات متحدۀ امريکا را نيز داشته است.
١٢- عبدالستار مراد نامزد وزیر اقتصاد
عبدالستار مراد فرزند مولوی داد محمد خان مراد؛ در سال ١٣٣٦ در شهر چاریکار ولایت پروان متولد گردیده است.
مراد، تحصيلات ابتدايى را در پروان به پايه اکمال رسانده و درسال ١٣٥٤ سند ليسانس را از پوهنتون حربى کابل به دست آورده و از پوهنتون ماليزيا در بخش اگاهى عامه سند ماسترى دارد.
مراد، به حيث  مدیر مسوول شعبه اول سیاسی وزارت خارجه، شارژدافير افغانستان در مالیزیا و والى کاپيسا ايفاى وظيفه نموده است.
١٣-  داکتر نسرین اوریا خیل نامزد وزیر کار و امور اجتماعی
داکتر نسرین اوریاخیل فرزند زمان الدین اورياخيل ميباشد که در سال ١٣٤٣ در کابل متولد گردیده است.
اوريا خيل، تعلیمات ابتدایی خود را در لیسه رابعه بلخی به اتمام رسانده و فارغ طب کابل در رشته نسایی ولادی بوده و سند ماستری خود را در رشته صحت عامه به دست آورده است.
اوريا خيل، به حيث رييس شفاخانه ملالى زيژنتون و رابعه بلخی ايفاى وظيفه نموده است.
١٤-  داکترعبدالبصیر انور نامزد وزیر عدلیه
دکتور عبدالبصیر انور؛ بتاریخ ١٣٣١در  ولسوالی جبل سراج، ولایت پروان به دنیا آمده است.
سند ليسانس را از پوهنځی طب پوهنتون کابل و سندهاى ماستری ر ا در علوم سیاسی و اداره  - (۱۹۹۰) و ماستری را در علوم اسلامی (۱۹۹۸)به دست آورده است.
انور، به حيث مشاور رئیس جمهورحامد کرزى در امور اجتماعی و رييس کمیته سیاسی حزب اسلامی افغانستان  کار کرده است.
موصوف، همچنان درپست هاى معین و بعداً سرپرست وزارت صحت عامه، مشاور صدارت عظمای دولت اسلامی افغانستان مشاور ریاست جمهوری، نماینده خاص رئیس جمهور در مناسبتهای مختلف و عضو کمیسون تدوین قانون اساسی افغانستان ميباشد.
١٥- اسدالله حنیف بلخی نامزد وزیر معارف؛
اسدالله حنیف بلخی فرزند مولوی محمد حنیف بلخی؛ درسال  ١٣٣٦خورشيدى در شهر مزار شریف ولايت بلخ متولد شده است.
موصوف سندهاى ليسانس، ماسترى و دوکتورا را در رشتۀ شريعت و قانون، از پوهنتون ام القراى مکۀ مکرمه در عربستان سعودى به دست آورده است.
وى در پُست هاى مستشار سياسى سفارت افغانستان در کويت، معاون ریاست حقوق و معاهدات وزارت امور خارجه، مشاور نصاب تعلیمی انکشافی وزارت معارف، سفیر و نماینده فوق العاده رياست جمهورى اسلامی افغانستان نزد دولت کویت و مشاور "مرکز اعتدال" جمهوری اسلامی افغانستان، ايفاى وظيفه کرده است.
بلخى، ١٦جلد کتاب فرهنگی را از عربی به فارسی ترجمه کرده و به زبان هاى  فارسی، پشتو، عربی، انگلیسی و اردو بلديت دارد.
١٦-  فریده مومند نامزد وزیر تحصیلات عالی
فریده مومند، درسال ١٣٤٤ متولد شده و تعلیمات ابتدایی خود را درمکتب رابعه بلخی شهرکابل به پايان رسانده و در سال ١٣٦٧ از پوهنتون طبى کابل فارغ گرديده است .
مومند به حيث استاد پوهنتون طبى کابل، ترینر پروگرام اکمال تخصص متخصص اطفال در شفاخانه ولایت تخار، عضو شورای علمی طبی پوهنتون کابل، معاون انجمن دوکتوران اطفال افغانستان و نماینده زنان پوهنتون طبی کابل ايفاى وظيفه نموده است.
دوکتور فریده مومند، در کنفرانس های ملی و بین المللی اشتراک نموده و آثار متعددى را در عرصه تداوی اطفال نوشته است.
 ١٧- سید حسین عالمی بلخی وزير عودت مهاجرين
سید حسین عالمی بلخی وزير عودت مهاجرين، در سال ۱۳۳۵ در ولایت بلخ به دنیا آمد.
وى  در رشته" فقه و معارف اسلامی"ُ از کشور ایران سند دکتورا به دست آورده است.
از وى تاکنون شش کتاب به چاپ رسیده است.
بلخى  در سال ۱۳۵۹ سازمان 'فدائیان اسلام' را در افغانستان بنیانگزاری کرد و دو سال بعد با چهار تشکیلات سیاسی دیگر، 'جبهه متحد انقلاب اسلامی افغانستان' را تشکیل داد.
در سال ۱۳۶۶ همراه با شماری از تشکیلات سیاسی دیگر، شورای ائتلاف اسلامی افغانستان را به میان آورد و به عنوان رئیس آن انتخاب شد.
عالمی بلخی، پس از تشکیل حزب وحدت اسلامی افغانستان، عضو شورای مرکزی آن حزب شد.  وى از سال ۱۳۷۴ تا آغاز حکومت طالبان، به حیث وزیر تجارت ایفای وظیفه کرد.
بلخی عضو شورای علمای شیعه افغانستان نیز هست ودر انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۳، به عنوان معاون یونس قانونی وارد کارزارانتخابات شد.
عالمی بلخى، در سال ۱۳۸۴ به عنوان عضو مجلس نمایندگان از کابل انتخاب شد.
در انتخابات ۱۳۸۹ نیز به نمایندگی از مردم کابل عضو مجلس نمایندگان شد و برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان معاون گل‌اقا شیرزی، از نمایندگی در مجلس، استعفا داد.
سيد حسین عالمی بلخی، به تاريخ 8/11/1393با کسب (۱۳۴) رای تایید وزيرامورمهاجرين وعودت كنندگان كشورشد.
 
  ١٨- صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه
صلاح الدین ربانی فرزند شهید استاد پروفیسور برهان الدین ربانی، در 15 ماه ثور 1350 هـ.ش در شهر کابل به دنیا آمد .
موصوف، مکتب را در جمهوری اسلامی پاکستان به پایان رساند و بعد از اخذ سند دیپلوم، برای ادامه تحصیلات عالی، عازم کشور شاهی عربستان سعودی شد .
ربانی، تحصیلات عالی اش را در رشته بازاریابی و مدیریت در پوهنتون "پترولیم و معادن ملک فهد"  در مقطع ليسانس به پیش برده و در سال 1374 هـ.ش، از این پوهنتون سند لیسانس خود را کسب کرد.
صلاح الدين ربانی اولین وظیفه اش را در کمپنی نفت کشور شاهی عربستان سعودی در دیپارتمنت محاسبات مالی آغاز کرد و بعداً از سال 1375 تا 1377 هـ.ش در بخش خصوصی در شهر شارجه کشور امارات متحد عربی فعالیت می کرد.
در سال 1378 هـ. ش، به هدف ادامه تحصیلات عالی، به پوهنتون گنگستون بریتانیا رفته و در دوره ماستری ثبت نام نمود.
ربانى، اولین سند ماستری اش را در بخش مدیریت و تجارت، در سال 1379 هـ.ش از پوهنتون کنگستون بریتانیا، به دست آورد.
 موصوف در سال 1381 هـ. ش به وزارت امور خارجه کشور پیوست و تا سال 1385 هـ.ش، به حیث مستشار سیاسی نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد در نیویارک کار کرد.
 وی همچنین در این دوره کاری اش، به عنوان عضو کمیته اول امنیت جهانی و خلع سلاح سازمان ملل متحد که یکی از کمیته های مهم این سازمان می باشد، به نمایندگی از افغانستان کار کرد .
نامبرده در سال 1385 هـ.ش به هدف ادامه تحصیلات عالی دیگر، از وزارت امور خارجه استعفا داده و دومین سند ماستری اش را در رشته "روابط بین الملل" از پوهنتون کولمبیایی امریکا در سال 1387هـ.ش به دست آورد.
ربانی، در سال 1387 هـ.ش دوباره به کشور برگشت و در بخش سیاسی حزب جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان مشاور استاد برهان الدین ربانی در امور سیاسی ایفاى نقش نمود. وى در سال 1389 هـ.ش به حیث سفیر افغانستان در کشور جمهوری ترکیه تعیین شد و تا پایان برج سنبله سال 1390 هـ.ش در این سمت وظیفه انجام داد .
 صلاح الدین ربانی، پس از کشته شدن استاد پروفیسور برهان الدین ربانی در ٢٩ سنبله 1390 هـ.ش، از سوی رهبری حزب جمعیت اسلامی به عنوان سرپرست این حزب انتخاب شد. همچنان پس از مدتی، در 26 حمل سال 1391 هـ.ش، اعضای شورای عالی صلح نیز صلاح الدین ربانی را به اتفاق آرا به عنوان رئیس شورای عالی صلح و جانشین پروفیسور برهان الدین ربانی در این شورا برگزیدند و حامد کرزی رئیس جمهور وقت کشور، وى را به طور رسمی اعلام نمود.
آقای صلاح الدین ربانی، افزون بر زبان مادری (دری) به زبان های پشتو، عربی، انگلیسی و اردو آشنایی و تسلط کامل دارد. 
موصوف، متأهل بوده و صاحب چهار فرزند است.
 
١٩- دوکتـــور داوود شاه صبا وزیر معادن و پطرولیم 
دوکتـــور داوود شاه صبا فـــرزند مرحوم عبدالصمد، به روز بیست و یکم ثور سال 1343 هجری شمسی در یک خانوادۀ منور ولســوالى گذره در ولایت هرات به دنیا آمده است.
 وی در بین سالهای 1365 تا سال 1372 به عنوان استاد پوهنتون پولی تخنیک کابل در رشته جیولوژی و سنگ شناسی تدریس نموده و از سال 1369 تا سال 1372 به حیث پژوهشگر و استاد همکار در کالج سینت زیویرز پوهنتون مومبیی کشور هندوستان نيز مشغول تدریس و پژوهش بوده است.
دوکتور داوود صبا از سال 1375 تا سال 1381 به عنوان نویسنده و ویراستار ژورنال تحقیقی مردم، نامه باختر و همچنان رییس شرکت انتشارات برگ سبز مشغول کار بوده است. وی در سال های 1382 و 1384 به حیث پژوهشگر مشورتی با مرکز بین المللی پوهنتون نیویارک روی منابع جیوترمالی افغانستان پژوهش و همکاری نموده است و نخسستین گزارش تحقیقی را در این موضوع به نشر سپرده است.
در سال 1383 دوکتور صبا به عنوان نویسنده و پژوهشگر با برنامه های انکشافی سازمان ملل متحد همکاری داشته و مولف دو گزارش انکشاف بشری افغانستان، که رساله های پالیسی بر مبنای واقعیت ها می باشد بوده است.
 این گزارشات که برای نخستین بار در افغانستان به سه زبان نشر گردیده، به ترتیب روی موضوع انکشاف بشری و امنیت بشری و همچنان روی نظام عدلی در افغانستان بوده است. وی در سال 1384 به حیث مشاور و عضو تیم تحقیقی انستیتوت کریس مایکلس کشور ناروی در موضوع بررسی کیفی کمک های کشورهای اروپایی همکاری داشته است.
دوکتور صبا از این پس تا سال 1385 به عنوان مشاور برنامه های انکشاف منابع طبیعی و انرژی با موسسه آی آر دی ایالات متحده امریکا در کابل و بار دیگر بحیث معاون آن موسسه در افغانستان ایفای وظیفه نموده است.
در سالهای 1385 تا سال 1386 به عنوان نویسنده، پژوهشگر و مشاور رییس جمهور کرزی در بخش انکشاف بشری و استراتیژی انکشاف ملی افغانستان در ریاست جمهوری کشور ایفای خدمت نموده است. متعاقباً ریاست شرکت خصوصی مشورتی آی جی سی را در کابل به عهده داشته است.
دکتور صبا در سال 1389 به صفت والی هرات تعیین گردید .
دوکتور صبا برعلاوه تحصیلات عالی تا مقطع دوکترا، به زبانهای دری، پشتو، انگلیسی و روسی تسلط کامل داشته و آثار متعددی در زمینه های مختلف منتشر نموده است.
آقای صبا علاوه از آثار متعدد پژوهشی و علمی در ساحه زمین شناسی، معادن و انکشاف در افغانستان، در حوزه فرهنگ و اندیشه صاحب آثار و مقالات متعدد چاپ شده است که از جمله می توان به عناوین: «گذر از تنگنا» نشر تورنتوی کانادا، «فصل توفانی» نشر ترانه مشهد، ایران اشاره نمود.
 
٢٠- نورالحق علومی  وزیر امور داخله
 نورالحق علومی فرزند عبدالعظیم علومی به تاریخ 25 اسد 1322 هجری شمسی در شهر کابل در یک خانواده روشنفکر متولد و تحصیلات خود را در لیسه حبیبیه آغاز و بعداً رشته نظامی را تعقیب نمود.
وى در سال 1339 به حیث افسر نظامی به خدمت به وطن توظیف گردیده که در جریان خدمت شامل حربی پوهنتون شد .
موصوف در سال 1342 از حربی پوهنتون فارغ و در سال ١٣٤٥ هجری شمسی کورس عالى افسران  را به پایان رسانید.
 در سال 1349 جهت کسب تحصیلات عالی مسلکی نظامی، عازم کشور ایالات متحده امریکا شده و بعد از ختم تحصیلات در سال 1351 به وطن عودت نموده دوباره شامل خدمت شد، و از سال 1357 الی جدی 1358 در زندان پلچرخی محبوس سیاسی بود که بعد از رهائی از زندان الی سال 1360 به حیث رئیس ارکان و سرپرست قول اردوی نمبر یک مرکزی اجرای خدمت نموده و سپس به صفت قوماندان قول اردوی قندهار تعیین و در سال 1365 برای ادامه تحصیلات ارکان حربی، عازم اتحاد شوروی سابق گردید؛ حین بازگشت به وطن بر اساس تقاضای مکرر مردم به حیث رئیس تنظیمه زون جنوب ( قندهار، هلمند، زابل و ارزگان) تقرر حاصل نمود.
وى در نیمه سال 1370 از وظیفه سبکدوش و خانه نشین شد.
نورالحق علومی متاهل و دارای سه فرزند می باشد.
  نورالحق علومی با جمع کثیری از روشنفکران و شخصیت های ملی جلسه موسسان حزب متحد ملی افغانستان (کنگره موسس) را به تاریخ 31 اسد 1382 دایر نمودند که در آن اجلاس، به اتفاق آرا به حیث رهبر حزب متحد ملی افغانستان انتخاب گردیدند.
علومی در دوره پانزدهم شورای ملی در ولسی جرگه نماینده منتخب مردم ولایت کندهار بود که در سال اول و دوم دوره تقینینی ولسی جرگه، برای مدت دو دوره به حیث رئیس کمیسیون امور دفاعی و امنیتی از طرف وکلای انتخاب شــــــــــد.
 نورالحق علومی با در نظر داشت تجارب، مهارت و کارآگاهی که در امور نظامی داشت، از جانب حکومت وحدت ملی به حیث کاندید وزیر وزارت داخله افغانستان معرفی گردید وتوانست راى اعتماد نماينده هاى مردم درولسى جرگه را به دست بياورد .
 
 ٢١-  اکليل حکيمى  وزیرماليه :
اکلیل حکیمی در سال ۱۹۶۸ میلادی در ولایت کابل بدنیا آمده و بعد از فراغت از لیسۀ عالی استقلال، در سال ۱۹۸۵ شامل انستیتوت پولیتخنیک کابل گردیده و در سال ۱۹۹۱ سند ماستری خود را از این انستیتوت به دست آورده است.
وى در سال ۱۹۹۲ اولین وظیفۀ رسمی خود را منحیث مامور در وزارت امور خارجه، آغاز نموده است.
 در سال ۱۹۹۴ بنابر وخامت اوضاع در کابل، نامبرده به ایالات متحده مهاجر گردیده و در آنجا الی سال ۲۰۰۱ در بخش های مختلف مسلکی مانند: انجنیری، بانکداری، منجمنت، بازاریابی و پلانگذاری استراتیژیک ایفای وظیفه نموده است.
وی در سال ۲۰۰۲ دوباره به وطن برگشته و به عنوان مشاور در وزارت مالیه بکار آغاز نمود و در تهیه، تجهیز و نصب سیستم های جدید مالی برای بالابردن مؤثریت کاری آن وزارت، نقش عمده داست.
بعداً در سال ۲۰۰۳ منحیث یکی از بنیان گذاران کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی در بخش برنامۀ اصلاحات و ساختار اداری و مالی مؤسسات حکومتی و برنامه های ارتقای ظرفیت ایفای وظیفه نموده است.
وی در سال ۲۰۰۵ به عنوان سفیر کبیر و نمایندۀ فوق العادۀ جمهوری اسلامی افغانستان در بیجنگ (در عین زمان منحیث سفیر غیر مقیم در ویتنام و منگولیا) و بعداً در سال ۲۰۰۹ به حیث سفیر کبیر و نمایندۀ فوق العادۀ جمهوری اسلامی افغانستان در توکیو (در عین زمان منحیث سفیر غیر مقیم در فليپین و سنگاپور) ایفای وظیفه نموده است. وی در مارچ ۲۰۱۰ به حیث معین امور سیاسی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان تقرر حاصل نموده و در سال ۲۰۱۱ به حیث سفیر کبیر و نمایندۀ فوق العادۀ جمهوری اسلامی افغانستان در واشنگتن دی سی تعیین گردیده است.
 
اکلیل حکیمی بتاریخ ۲۸ جنوری ۲۰۱۵ بعد از به دست آوردن رای اعتماد نمایندگان مردم در ولسی جرگه، بحیث وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان انتخاب گردید.
٢٢- نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات
 نصيراحمد درانى وزيراحيا وانکشاف دهات داراى  تحصیلات فوق لیسانس در رشته انکشاف و بازسازی بوده  ٣٤ سال تجربه کاری و ٦٢سال عمر دارد .
نصیر احمد درانی فرزند حاجی شاه محمد باشنده اصلی قریه پل کندهاری ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر است.
موصوف تحصیلات عالی اش را در سال (۱۳۸۸) تا درجه فوق لیسانس در پوهنتون نبراسکا ایالات متحده امریکا در رشته انکشاف و بازسازی به درجه عالی به اتمام رسانیده است.
دوره لیسانس خود را در پوهنځی میخانیک انجنیری پوهنتون کابل موفقانه پایان بخشیده و در سال (۱۳۴۹) از رشته برق لیسه تخنیک ثانوی فارغ و سند بکلوریا به دست آورده، تعلیمات ابتدایی و متوسطش را در مکتب متوسطه ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر به پایان رسانیده است.
درانی بخاطر اشتراک در مجالس، ورکشاپ ها و سیمینارها به یکتعداد کشورها سفرنموده است؛ بگونه مثال طی سفرش به فليپین در بخش مدیریت انکشاف صنایع کوچک، شامل کورس های شده ضمن دریافت اسناد و شمولیت در کورس ها، تقدیر نامه هايی هم به دست آورده است.
موصوف  از سال (۱۳۵۹) به اینسو در ادارات مختلف بین المللی و در داخل کشور اجرای وظیفه نموده و از سال (۱۳۸۹) تا (۱۳۹۳) بحیث معین تنظیم و انسجام امور معادن جامد در وزارت معادن و پطرولیم و قبل از آن بحیث مشاور اقتصادی ایفای وظیفه نموده است.
از سال (۱۳۸۲) تا (۱۳۸۴) با کمپنی های انرژی و مارکیت انگلستان و سوپرگاز فرانسه به حیث مدیر پروژه ارزیابی سکتور انرژی افغانستان اجرای وظیفه و در سال (۱۳۷۴) مدیریت فابریکه ذوب آهن را در پشاور به عهده داشت.
در سال (۱۳۷۲) بحیث رییس اداری وزارت فواید عامه گماشته شد.
درانى در سال (۱۳۶۴) در موسسه وی-ای-تی ای، منحیث مشاور تخنیکی و به همین گونه در سال (۱۳۵۹) در وزارت معادن و پطرولیم به صفت مدیر عمومی سرمایه گذاری کار نموده است.
نامبرده طی ماموریتش در وزارت معادن و پطرولیم، دستاورد هايی دارد که میتوان از جمله قانونی ساختن استخراج معادن را نام برد.
چنانچه در سال (۱۳۸۹) از استخراج غیر قانونی (۱۹۴) معدن زغال سنگ در ولایت بامیان و قاچاق آن جلوگیری نمود. به همین ترتیب فابریکه کود برق مزارشریف که بنا بر قرضداری از شرکت های افغان گاز و تصدی زغال سنگ، غیر فعال بود، با استرداد قروض و تصفیه حسابات آنرا دوباره فعال ساخت.
نصیر احمد درانی در (۲۸) سالگی ازدواج نموده و ثمره آن شش فرزند است که چهار آن پسر و دوتن دیگر دختر است. علاوه به زبان های ملی به زبان انگلیسی نیز مسلط است.
 
 
٢٣- دوکتور فیروز الدین فیروز وزيرصحت عامه
دوکتور فیروز الدین فیروز فرزند غلام محی الدین؛ در سال 1346  هجری شمسی  در ولایت پنجشیر دیده به جهان گشود. 
بعد از به پایان رسانیدن دوره ثانوی، شامل پوهنحی طب معالجوی پوهنتون کابل گردید. سپس با ختم مؤفقانه  تحصیل، در سال 1368 به حیث داکتر مرکز صحی ولسوالی نهرین ولایت بغلان مقرر شد. بعدا در سال 1375 به صفت رییس صحت عامه ولایت کاپیسا توظیف گردید.
دوکتور فیروز، در جدی 1380 به حیث معین  فنی و مسلکی وزارت صحت عامه تقرر حاصل نمود. موصوف از پایه گذاران سیستم جدید صحی  در کشور بعد از طالبان  بوده و برای نهادینه شدن BPHS  و EPHS در نظام صحی افغانستان تلاش های فراوانی را به انجام رسانید.
 بعد از پایان ماموریتش در وزارت صحت عامه از سال 1383 الی1393  به حیث مشاور  بانک جهانی و دفتر انکشافی ایالات متحده امریکا  در افغانستان،  ایالت راجستان هند و سودان جنوبی ایفای وظیفه کرد.
او دارای درجه تخصص  در رشته جراحی عمومی بوده و نیز یک دیپلوم مدیریت صحی  از پوهنتون لندن و دو ماستری  در رشته های مدیریت صحی از پوهنتون های هندوستان و انگلستان به دست آورده است.  وی در سال 1390 شامل پروگرام پی اچ دی در پوهنتون والدن امریکا  گردیده است.
داکتر فیروز الدین فیروز  دارای تالیفات سودمند در بخش مدیریت صحی  و طب بوده و تعداد آن به شش عنوان کتاب میرسد که در داخل کشور و  نشریه های معتبر دنیا به نشر رسیده است. او به زبان های دری پشتو و انگلیسی بلدیت کامل دارد.
داکتر فیروز در جدی 1393 از سوی حکومت وحدت ملی منحیث کاندید وزیر صحت عامه  به شورای ملی افغانستان معرفی شد که به تاریخ 8 دلو 1393 با اخذ 170 رای ،   آرای نمایندگان مجلس را ، از آن خود کرد و  به تاریخ 13 ماه دلو 1393 توسط قانونپوه محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، رسما به منسوبین وزارت صحت عامه معرفی گردید.
٢٤- محمد معصوم ستانکزى نامزد وزارت دفاع ملى
محمد معصوم ستانکزی پسرمرحوم محمود خان ستانکزی؛ در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی در قریه مغل خیل ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر تولد یافته است.
ستانکزى، تعلیمات ابتدایی خود را در مکتب متوسطه ده نو ولسوالی محمد آغه   لوگر تکمیل و بعداً در انستیتيوت تربیوی مخابرات کابل شامل و در رشته مایکرو ویف (Microwave)تحصیلات خویش را الی صنف ۱۴ به اکمال رسانید.
موصوف بعد ازختم دوره مکلفیت تحصیلات نظامی را در رشته مخابره در حربی پوهنتون به اتمام رسانیده و همچنان در کورس عالی افسران دروس قرارگاه،اداره حرب و قوماندانیت را تکمیل نموده است.
وى، در سال ۱۳۷۹ ماستری اول خود را در بخش مدیریت و اداره از پوهنتون پریستون اخذ نموده و سند ماستری دوم خود را در سال ۱۳۸۵ در رشته انجینری برای انکشاف پایدار (Engineering in Sustainable Development) از پوهنتون کیمبریج کشور شاهی انگلستان به دست آورده است.
ستانکزی در سال ۱۳۸۷ به حیث سرمحقق در انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا (USIP)  برای مدت شش ماه در رشته صلح و امنیت تحقیقات علمی انجام داده و در عرصه های مختلف از جمله امنیت، انکشاف و صلح نوشته ها و مقالات شان چاپ و به نشر رسیده است.
وى در وزارت دفاع ملی در چوکات ریاست تشکیلات، ریاست اوپراسیون، قوماندانیت غند و معاون قوماندان فرقه ایفای وظیفه نموده است.
ستانکزی در دوران مهاجرت در پاکستان و ایران مصروف کار های بشردوستانه و خدمات انکشافی در موسسات غیر دولتی مختلف بوده که در ُپست های مختلف مدیریتی و عالی به شمول مسوول بخش برنامه ریزی، ريیس دفاتر ساحوی و ريیس عمومی دفتر مرکزی ایفای وظیفه نموده است. 
او، بعد از تشکیل اداره موقت جمهوری اسلامی افغانستان به حیث کمیشنر حقوق بشر، و بعداً به حیث وزیر مخابرات تعیین گردید.
معصوم ستانکزی از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۸۹ به صفت معاون کمیسیون خلع سلاح و ملکی سازی، از سال ۱۳۸۴ الی اکنون  مشاور ريیس جمهور در امور امنیت داخلی و از سال ۱۳۸۹ الی اکنون به حیث عضو شورای عالی صلح و ريیس دارالانشاى آن شورا ایفای وظیفه نموده است.
موصوف از ختم دوره انتقالی الی اکنون، عضویت کمیسیون های مختلف را داشته و عضویت شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان را نیزداشته است.
ستانکزی از آغاز حکومت موقت در کنفرانس های بزرگ ملی و بین المللی به شمول کنفرانس اول و دوم بن، لندن، توکیو، شیکاگو، قلب آسیا (پروسه استانبول) و غیره شرکت داشته است.
اين نامزد وزارت دفاع ملى، در چند سال گذشته سه بار مورد سوى قصد قرار گرفته اما  جان به سلامت برده است.

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.