کابل(پژواک، ۱۰ سنبله ۹۷): شماری از فعالین حقوق زن، حاضر نشدن رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی با فوزیه کوفی را در یک گفتمان تلویزیونی، توهین به تمام زنان افغانستان دانسته، از وی خواستند که از زنان کشور معذرت بخواهد.
حمیرا ثاقب فعال حقوق زن و رییس خبرگزاری زنان افغانستان، در نشستی که امروز با اشتراک شماری از فعالین حقوق زن و اعضای جامعه مدنی در کابل، تدویر یافته بود گفت: «عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، چندی قبل در برنامه زندۀ یکی از تلویزیون ها گفت که با بانو فوزیه کوفی در بحث شرکت نمی کند؛ زیرا او یک زن است و از زور زنانگی اش استفاده می کند.»
موصوف مدعی شد که آریایی گفته است: «با مولوی تره خیل (عضو بر حال ولسی جرگه) و زرداد فریادی (یکی از نامزدان حذف شده انتخابات ولسی جرگه) در گفتمان می نشیند، که آنان زور دارند؛ تا مردم افغانستان بدانند که وی از کسی نمی ترسد؛ اما با فوزیه کوفی (عضو بر حال ولسی جرگه) حاضر به گفتگو نمی باشم.»
او گفت که اگر رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی اعتماد به نفس می داشت، به زنان توهین نمی کرد و لازم است که از زنان معذرت بخواهد.
روشن غزنوی یکی دیگر از فعالین حقوق زن گفت که بیان چنین سخنان تبعیض آمیز و آشکار، جبهه گیری در برابر تمام زنانی است که در پروسه های ملی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اشتراک می کنند.
به گفته وی: «زنان، نصف بیشتر نفوس کشور را تشکیل می دهند و بانو فوزیه کوفی، به نمایندگی از میلیون ها زن این کشور، شایسته حمایت و پشتیبانی است.»
موصوف افزود که توهین به کوفی، توهین به صدای رسای زنان این سرزمین است و آنان این اظهارات غیرمسئولانه را توهین به تمام زنان افغانستان می دانند.
افسانه نادری عضو جامعه مدنی گفت که برخورد رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی با فوزیه کوفی، پشت پا زدن به اصول دیموکراسی، آزادی بیان و نشان دهنده فیصله غیر قانونی می باشد؛ چون او حاضر به بحث با مردان است؛ اما حاضر نیست با یک زن در میز بنشیند.
در اعلامیه اى که از سوی این فعالین حقوق زن و اعضای جامعه مدنی  صادر شد، آمده است: «ما فعالان حقوق زن و جامعه مدنی، از طریق این کنفرانس مطبوعاتی خواستار معذرت خواهی عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی از تمام زنان افغانستان هستیم.»  
آژانس خبری پژواک، با تماس های مکرر نتوانست نظر عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی را داشته باشد.

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.