کابل (پژواک، ۱۷ عقرب ۹۷): ایتلاف ملی بزرگ افغانستان می گوید که به اسرع وقت نامزد مورد علاقه خود را برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی خواهد کرد که درصورت پیروز شدن؛ افزون بر کرسی ریاست جمهوری، کرسی صدراعظمی را نیز ایجاد خواهد کرد.
این ایتلاف می گوید که در صورت پیروزی در انتخابات، به اساس یک فرمان، کرسی نخست وزیری را ایجاد خواهد کرد و فرمان مشتمل براین خواهد بود که رییس جمهور و صدراعظم هر دو دارای سه، سه معاون خواهد داشت.
قراراست که انتخابات ریاست جمهوری، به تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ تدویر یابد.
احمدضیا مسعود عضو شورای رهبری ايتلاف بزرگ ملی، امروز درکابل با برخی اعضای این ایتلاف طی نشست مشترک خبری گفت که ایتلاف فهرست آنعده اعضای خود را ترتیب کرده که قصد نامزد شدن برای انتخابات ریاست را دارند.
نامبرده اسامی اشخاص متذکره را یادآوری نکرد اما گفت که این ایتلاف، به زودی از میان افراد شامل لیست، یک تن را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده کشوربرمی گزیند.
احمد ضیا مسعود می گوید: (( با وصف این که در پرتو قانون اساسی کشور، رییس جمهور باید دو معاون داشته باشد، ما سه معاون را برای رییس جمهور و سه معاون را برای نخست وزیر در نظر گرفته ایم و اگردر انتخابات برنده شویم، در مورد یک فرمان را صادرخواهیم کرد تا لویه جرگه تدویرشود و قانون اساسی را تعدیل کند.))
 این ایتلاف در برج اسد سال جاری ایجاد شده است.
جنبش ملی، جمعیت اسلامی، حزب وحدت ملی، جبهه نوین ملی افغانستان و برخی جریان های سیاسی دیگردراین ایتلاف عضویت دارند، اما ملی جبهه چند روز پیش از این ایتلاف خارج شد.
جبهه نوین، عامل عمده خروجش از این ایتلاف را، ایجاد کرسی نخست وزیری و در نظر گرفتن سه معاون برای رییس جمهور، از سوی این ایتلاف عنوان نموده است.
 این درحالیست که برای ترتیب تکت های انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری، میان احزاب و جریان های سیاسی دیگرچانه زنی ادامه دارد.           
 انتخابات ولسی جرگه
احمدضیا مسعود در انتخابات گذشتۀ ولسی جرگه کمیسیون انتخابات را ضعیف خواند گفت: "اگر کمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات ریاست جمهوری آرای بایومتریک را از آرای غیر بایومتریک جدا نسازد، در کشور بحران بزرگ سیاسی به میان خواهد آمد."
 انتخابات ولسی جرگه در ٢٨ و ٢٩ ميزان در ٣٢ ولايت کشور و در پنجم عقرب در کندهار برگزارشد. قرار است انتخابات در غزنى همزمان با انتخابات رياست جمهورى در ٣١ حمل برگزار شود.
همایون همایون معاون اول ولسی جرگه و عضو شواری رهبری ایتلاف یادشده گفت، اگر در انتخابات ولسی جرگه آرای بایومتریک را از آرای غیر بایومتریک جدا نشود نتایج انتخابات برای ایتلاف بزرگ قابل قبول نمی باشد. وی میگوید که نامزدان بیشتر خواهان بازشماری آرای انتخابات هستند.

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.