فیروزکوه(پژواک، ۲۲ دلو ۹۷): دختری در غور، برای مبارزه در برابر تبعیض های جنسیتی و سنت های حاکم، با بیرون گذاشتن پا از حصار منزل، رستورانتی را با اشتغالزایی برای ده زن در ولسوالی لعل و سر جنگل بنا نهاده است.
در کشوری چون افغانستان، انجام کارهای غیرمعمول و خلاف عرف، از دشوارترین تصامیمی اند که یک شخص اقدام به عملی شدن آن می کند؛ هر کسی برای تغییر در زنده گی و مبارزه با ناملایمت های روزگار، رؤیاهای را در سر می پروراند؛ اما تحقق یافتن آن نیاز به عزم و اراده جدی دارد.
حالا با توجه به این همه نارسایی ها و منفی بافی هايی که مردم در ذهن دارند، موفق بدر آمدن از این آزمون بزرگ، جرئت اخلاقی می خواهد.
شریفه مؤحدی با پشت پا زدن به افکار نادرست و بازدارنده که مانع فعالیت زنان در بیرون از منزل می شود، با قبول رنج و مشقت در حالیکه، در پرتگاه سقوط از گودال بدبختی که دیگران برايش صلاح دیده  بودند؛ اما او با انداختن دست به تناب موفقیت خود را نجات می دهد.
او که ۲۵سال سن دارد، زاده قریه «چلابک» ولسوالی لعل و سرجنگل غور می باشد، تعلیمات ابتدایی، متوسطه و بکلوریا را در لیسه نسوان لعل و سرجنگل و رشته زراعت را در پوهنتون دولتی بامیان به پایان رسانده است؛ حالا مدیریت یک رستورانت را در ولسوالی لعل و سر جنگل به عهده دارد.
شریفه مؤحدی که در سیما دختر ساده و خوش برخورد به نظر می آید، در یک مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک، گفت که برای رسیدن به رؤیاهایش، از «هفت خوان رستم» گذشته است و این موفقیت را مدیون احسان خانواده اش به خصوص پدر و برادرش می باشد.

موصوف با بیان اینکه داشتن رؤیاهای بلند و مثبت، انسان را به موفقیت می رساند، افزود که برای دستیابی به این رؤیاها پای صحبت زنان موفق می نشسته و خود را در آئینۀ آنان جستجو می کرده است.
وی گفت: «ده سالی بیش نداشتم که متعلم صنف چهار مکتب بودم و برای اینکه کسی مانع ادامه فراگیری تعلیمم نشود، لباس بچگانه به تن می کردم و هر روز، حدود دو و نیم ساعت پیاده روی می کردم تا به مکتب برسم.»
او خاطر نشان کرد که با قبول این همه مشکلات و مبارزه در برابر سنت های حاکم، مکتب را به پایان رساند و بعد از سپری نمودن آزمون کانکور، شامل پوهنځی زراعت پوهنتون بامیان شد و از آن جا سند لیسانس به دست آورد.
مؤحدی تصریح نمود که از دو سال به این سو، به حیث مسئول سبزیجات برنامه ملی باغداری و مالداری وزرات زراعت در ولسوالی لعل و سرجنگل ایفای وظیفه می کند و برای رسیده گی خوبتر و به موقع به کارهایش که همانا ترویج استفاده از سبزیجات و بهبود زنده گی خانواده های روستانشین می باشد، به دلیل نبود جاده از موترسایکل استفاده می کند.
او علاوه کرد که برای مبارزه در برابر تبعیض های جنسیتی، سنت های حاکم و جنس دو شمردن زنان، حدود چهار ماه قبل رستورانتی را با پول اندکی که پس انداز کرده بود، با کار آفرینی برای ده زن تاسیس نموده است.
وی افزود، با آن که رستورانتش در ظاهر مفشن و عصری نیست؛ اما غذايی را که زنان تهیه می کنند، کاملاً صحی و خوشمزه است که در مدت اندک، رضایت مشتریان را که بیشتر شان شاگردان مکتب و خانواده اند، به دست آورده است.
موصوف با بیان اینکه در آغاز، کار رستورانت داری به دلیل نداشتن وسایل و تجهیزات مورد نیاز با مشکل مواجه بود، گفت که بعد از گذشت چند وقت و سرهم کردن یک مقدار پول، برخی وسایل از جمله دیگ، اجاق، میز، چوکی و تابلو را از کابل خریداری کرده است.
به گفته شریفه، این اقدامش تاثیر به سزا در طرز دید هم محله های شان نسبت به کار زنان در بیرون از منزل داشته است و حتی در مدت کمی که از ایجاد این رستورانت می گذرد، شماری از زنان تصمیم دارند تا با انجام کاری به اقتصاد خانواده های شان کمک کنند.
وی گفت: «رستورانت بانوان، اولین رستورانتی است که برای تغییر وضعیت زندگی زنان روستانشین در ولسوالی لعل و سر جنگل بنا نهاده شده است که هدف اصلی آن، از بین بردن باورهای بی پایه نسبت به کار زنان در بیرون از منزل می باشد.»
اين خانم گفت درجامعه اى که پا بیرون گذاشتن زن از منزل، عار و مایۀ شرم پنداشته می شود و مردم حتی تحصیلکرده ها نسبت به کار زن در بیرون از منزل دید منفی دارند، مبارزه در برابر این نابرابری های اجتماعی، به مثابه رفتن با رضایت به زیر پایه های دار است.
موصوف افزود که هر فرد در جامعه  که زنده گی می کند، باید به اندازه توان خود مسئولیت پذیر باشد و در انجام وظایف محوله کوتاهی نکند.
به گفته او، داشتن پشت کار و ایستاده گی در برابر ظلمت و تاریکی، راز موفقیت هر جوان می باشد.
شریفه موحدی، افزون بر کار در یکی از برنامه های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، مشغول رستورانت داری و نوشتن مقالات متعدد برای دادخواهی از حقوق زنان از طریق نشریات مختلف می باشد.
جمیله کریمی مسئول بنیاد اجتماعی و انکشاف زنان غور می گوید که ناامنی، حضور افراد مسلح غیرمسئول، فقر، ناداری و پیروی از رسم و عنعنات ناپسند در بیشتر از ولسوالی های غور سبب شده تا زنان از حقوق اولیه شان محروم و به انزوا کشانیده شوند.
 موصوف افزود که از تمام ولسوالی های غور تنها ولسوالی لعل و سرجنگل بستر مناسب برای رشد و ظرفیت های خانم ها می ‌باشد که هم مانند شریفه موحدی زنان دیگری وجود دارند که فرصت های شغلی را ایجاد کنند.
 وی ابراز امیدواری می ‌کند که اگر گفت‌گوهای صلح نتیجه بدهد، خانم ها نیز ظرفیت و توانایی تغییر مثبت در جامعه را دارند و می توانند در خودکفایی خانواده های شان از لحاظ اقتصادی نقش ایفا کنند.

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.