کابل(پژواک،۳ ثور۹۸): شوراى ملى، شنبۀ آينده قبل از اعلام نتايج نهایی انتخابات ولسى جرگه از حوزه هاى کابل و میدان وردک گشايش مى يابد؛ اما برخى حقوقدانان و نامزدان پیشتاز کابل، اين اقدام را غیرقانونی می دانند.
انتخابات ولسى جرگه در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته در ٣٢ ولايت کشور و در پنجم عقرب در کندهار برگزار شد؛ اما اين انتخابات در ولايت غزنى بنا به دلايل و مخالفت هاى موجود در اين ولايت برگزار نشد.
بر اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ولسى جرگه، در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس ۱۳۹۷ اعلام شود؛ اما با گذشت حدود شش ماه پس از برگزاری انتخابات، هنوزهم نتایج نهایی تمامی ولایت‌ها اعلان نشده است.
کمیسیون مستقل انتخابات، تا کنون نتایج نهایی انتخابات ولسی جرگه ۲۹ حوزه انتخاباتی شامل لغمان، دایکندی، سمنگان، جوزجان، بامیان، پروان، زابل، فاریاب، نورستان، نیمروز، کنر، کاپیسا، پنجشیر، خوست، بدخشان، سرپل، ارزگان، بلخ، پکتیکا، غور، هرات، فراه، تخار، بادغیس، ننگرهار، لوگر، هلمند، کندهار و اهل هنود را اعلام کرده است و به شمول حوزه کوچی ها نتایج انتخابات ولایات کابل، میدان وردک، پکتیا، بغلان و کندز، اعلان نشده است.
اما کمیسیون شکایات انتخاباتی، دو روز قبل گفته بود که نتایج نهایی انتخابات ولسی جرگه ولايات باقى مانده به استثنای کابل، در هفته جاری اعلام مى شود.
داکتر فاروق وردک وزير دولت در امور پارلمانى، امروزسه شنبه به آژانس خبرى پژواک گفت که نتايج انتخابات ولسى جرگه ولايات متباقى به غير از ولايت هاى کابل و ميدان وردک، روز چهارشنبه اعلام مى شود.
وى افزود که نماينده گان مردم به جز کابل و ميدان وردک، روز پنجشنبه وثايق انتخاباتى را به دست مى آورند و روز شنبه شورا افتتاح مى شود.
وردک، در پاسخ به سوالى گفت که شورا افتتاح و نصاب آن تکميل مى شود؛ اما به دليل نبود حضور نماينده گان کابل و ميدان وردک، انتخابات هيئت ادارى ولسى جرگه تا زمانى برگزار نمى شود که نتايج نهايى اين دو ولايت نيز اعلام شود.
موصوف گفت که بعد از گشايش شورا، هفتۀ آشنايى وکلا با شورا و اصول وظايف داخلى، آغاز مى گردد.  
همچنان يک منبع ديگر حکومت، با اظهارات مشابه گفت که در دور جديد شورا، نماينده گان دور شانزدهم مردم غزنى در ولسى جرگه، تا برگزارى انتخابات در اين ولايت، شرکت خواهند کرد.
غزنى در ولسى جرگه يازده نماينده دارد و قرار است انتخابات ولسى جرگه در اين ولايت، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ٦ميزان ۱۳۹۸ برگزار شود.
ولسى جرگه ٢٥٠ کرسى دارد که ٣٣ آن، مربوط ولايت کابل و پنج کرسى ديگر آن، مربوط ولايت ميدان وردک مى شود و ٢١٢ کرسى ديگر اين جرگه به شمول غزنى، مربوط ساير حوزه هاى انتخاباتى مى شوند.
اين در حالى است که به اساس ماده سوم اصول وظایف داخلی ولسی جرگه، اولین اجلاس شورای ملی مطبق احکام مندرج ماده هشتاد و سوم و جزء(نهم) ماده شصت و چهارم قانون اساسی، بعد از اعلان رسمی نتایج نهایی انتخابات، افتتاح می گردد و دارالانشای ولسی جرگه، موظف است که حد اکثر یک هفته بعد از اعلان نتایج نهایی انتخابات، تاریخ و محل برگزاری جلسه افتتاحیه شورای ملی را طی مکتوب رسمی، به وزارت دولت در امور پارلمانی اطلاع دهد و از طریق وسایل ارتباط جمعی پخش و نشر نماید.
رحیم الله غالب معاون و سرپرست دارالانشای ولسی جرگه گفت که تدابیر برای گشایش شورای ملی اتخاذ شده است.
وی در پاسخ به سوالی گفت: «اگر نتایج یک یا دو ولایت اعلان هم نشود، نصاب تکمیل می شود و برای گشایش شورا، کدام موانع قانونی دیده نمی شود.»
اما خان آقا رضایی نامزد انتخابات ولسی جرگه کابل که به فهرست نتايج ابتدایی انتخابات این جرگه راه یافته است، گفت: «اگر بدون حضور نماینده گان کابل، حکومت بخواهد شورای ملی را افتتاح کند، باشنده گان کابل مانع این اقدام غیر قانونی حکومت خواهد شد، به اساس قانون اعضای ولسی جرگه همزمان کار شان را آغاز و ختم می کنند.»
او افزود که نتایج ولایت کابل، به گروگان گرفته شده و با آن برخورد سياسى مى شود.
وی در اشاره به اينکه اصولا بعد از گشايش شوراى ملى، رؤسا و هيئت ادارى مجلسين شورا برگزيده مى شوند، افزود: «اگر پارلمان بدون حضور شماری از نماینده گان افتتاح شود، حکومت حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را از آنها با این کارش می گیرد، که این کار خلاف قانون است.»
در ماده چهارم اصول وظایف داخلی اين جرگه آمده است: «یک روز قبل از جلسه افتتاح شعبه سوانح درالانشا، توسط کمیته موظف مسن ترین عضو را به رویت اسناد، به حیث رئیس موقت جرگه تثبیت می نماید... در صورت تساوی سن بین دو نفر یا بیشتر از آن، از میان آنها یک عضو به حکم قرعه تعیین می گردد. دو نفر از جوانترین اعضا که خود کاندید دایمی نباشند، به حیث نایب و منشی رئیس موقت جرگه تعیین می گردند.»
همچنان در ماده هشتم اصول وظایف داخلی آمده است که انتخاب رئیس جرگه براى يک دوره تقنينى تحت ریاست رئیس موقت، به اساس رای گیری سری و مستقیم برای یک دوره به اساس آراى اکثریت حاضر مجلس صورت می گیرد.
هشدار
رضایی گفت که فردا نامزدان پیشتاز کابل و حامیان آنها در مورد عدم اعلام نتایج نهایی کابل، اعتراض دارند و اجازه نمی دهند که شورای ملی، بدون حضور آنها افتتاح شود.
در همین حال، گل احمد مددزی عضو اتحادیه حقوقدانان کشور به پژواک گفت: «اگر شورا قبل از اعلام نتايج نهایی کابل و ولایات دیگر افتتاح شود، مشروعیت خود را از دست می دهد؛ زيرا مطابق قانون اعضای شورای ملی، یک جا کار را آغاز و یک جا به کار شان پایان می دهند.»
به گفتۀ او حکومت، بايد از افتتاح شوراى ملی تا زمانی که نتايج نهایی انتخابات تمام ولایات اعلام نشده خود داری نماید؛ در غیر آن افتتاح شورا مشکل ساز برای حکومت و ملت خواهد بود.

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.