کابل (پژواک، ۲۵ ثور۹۸): در فهرست نهایی نامزدان برندۀ انتخابات ولسی جرگه، نسبت به فهرست ابتدايى نتايج اين انتخابات، يازده درصد تغيير آمده و اين تغييرات، از ميان ٣٥ حوزۀ انتخاباتى در ١٤ حوزه بوده است.
انتخابات ولسی جرگه، در ۳۲  ولایت کشور، در ۲۸ و۲۹ میزان و در ولایت کندهار، در پنجم عقرب سال پار برگزار شد. در غزنى انتخابات به اساس مخالفت ها با نحوۀ آن، هنوز برگزار نشده است.
اعلام نتايج اين انتخابات که با شکايت از تقلب و تخلف همراه بود، حدود هفت ماه را در برگرفت.
نتايج انتخابات حوزه هاى ديگر انتخاباتى قبلا اعلام شده بود؛ اما نتايج حوزه انتخاباتى کابل، شب گذشته اعلام شد که به اساس آن ۲۳۹ تن به دور جديد ولسی جرگه راه یافته اند.
ولایت کابل، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پکتیکا، کنر، نورستان، سرپل، ارزگان، کندهار، فاریاب، هلمند، فراه و هرات، از جمله ولایاتى است که در آن، تغییرات نسبت به فهرست ابتدایی نتايج انتخابات، در فهرست نهایی انتخابات دیده می شود.  
در حوزۀ انتخاباتى کابل، اجمل گلاب، احمدضیا عظیمی شینوزاده، محمد فرهاد صدیقی و سلیمه نيکبین نامزدانى بودند که به فهرست ابتدايى راه يافته بودند؛ اما در عوض آنها عرفان الله عرفان، عبدالرازق استالفی، محمد نعیم وردک و پروین درانی به عنوان نامزدان برنده، شامل فهرست نهايى شده اند.
در حوزۀ لوگر، محمد اسماعیل صدیقی و وفی الله افتخار، به فهرست ابتدایی راه يافته بودند؛ اما در فهرست نهايى در عوض آنان، محمد خالد مومند و شاه پورحسین زی آمده اند.
در حوزۀ ننگرهار، عبدالناصر مومند، لعل محمد درانی و دیوه نیازی نامزدانى اند که شامل فهرست ابتدایی شده بودند؛ اما به جای آنان ملک قیس نورآغا ملکزی، نیازولی مسلم و انیسه عمرانی شامل فهرست نهايى شده اند.   
در حوزۀ پکتیکا، محمد داوود کتوازی و هیله مجتبی شامل فهرست ابتدایی شده بودند؛ اما در فهرست نهایی به جای آنان، خالد اسد و ثریا اکبری منحیث نامزدان پیروز شامل شده اند.
در حوزۀ پکتیا، محمد نواب منگل به عنوان نامزد پیشتاز در فهرست ابتدایی آمده بود؛ اما در فهرست نهایی به جای وى، نصیب مُقبل برنده اعلام شده است.
در حوزۀ کنر، شهزاده شاهد شامل فهرست ابتدایی بود؛ اما در فهرست نهایی به جای وی، ضیاءالرحمن کشمیرخان آمده است.
در حوزۀ نورستان که دو کرسى در ولسى جرگه دارد، عبیدالله نورستانی و زاهده فیضان نامزدانى بودند که شامل فهرست ابتدایی بودند؛ اما در فهرست نهایی در عوض آنان، اسماعیل اتیکان و قنبر بانو اکبری نورستانی آمده اند.
در حوزۀ سرپل، اسدالله ایوبی شامل فهرست ابتدایی بود؛ اما درفهرست نهایی به جای وی سید حیات الله عالمی به حیث نامزد برنده آمده است.
در حوزۀ ارزگان، انوشه بارکزی شامل فهرست ابتدایی بود؛ اما درفهرست نهایی در عوض او، گلالی محمدی به حیث نامزده برنده آمده است.
در حوزۀ کندهار، محمد عمر شیرزاد و آرزو صافی نامزدان شامل فهرست ابتدایی بودند؛ اما در فهرست نهایی به جای آنان، خلیل احمد مجاهد و پروین نامه به حیث نامزدان پیروز آمده اند.
در حوزۀ فاریاب، محمد انور باشلیق شامل فهرست ابتدایی نتایج انتخابات این ولایت بود؛ اما در فهرست نهایی به جای وی، محمد شاکر کریمی شامل فهرست نهایی شده است.
در حوزۀ هلمند، میرویس پوپل و حبیبه سادات شامل فهرست ابتدایی بودند؛ اما به جای آنان، شیرمحمد اخندزاده و شگوفه نورزی شامل فهرست نهایی نتايج اين انتخابات شده اند.
همچنان در حوزۀ انتخاباتى هرات؛ نقیب الله آروین، نثاراحمد فیضی غوریانی و شیرین شهابی نامزدانى بودند که شامل فهرست ابتدایی شده بودند؛ اما در فهرست نهایی به جای آنان، قاضی نذیر احمد حنیفی، سید طاها صادق و شنهاز غوثی به عنوان نامزدان برنده شامل شده اند.

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.