کابل (پژواک، ۲۹ ثور ۹۸): برخی اعضای مشرانوجرگه، تصميم كميسيون انتخابات مبنى بر عدم استفاده از سیستم بايومتريك در روند ثبت نام راى دهنده گان را خلاف قانون دانسته مى گويند که کميسيون بايد در مورد وضاحت دهد.
 گزارش ها مى رساند که کمیسیون مستقل انتخابات، فیصله کرده‌ است که در انتخابات‌های پیش‌رو، از‌ تکنالوژى‌(بايومتريک) در روند ثبت نام‌ راى ‌دهنده ‌گان کار نگیرد.
این کمیسیون، علت این کار را کمبود وقت، نبود امکانات و عملی نبودن کارگیری از  بایومتریک به علت نبود دستگاه‌های بایومتریک خوانده ‌است.
اما محمد نادر بلوچ عضو مشرانو جرگه، در نشست امروز اين جرگه گفت که اين تصمیم کمیسیون ‌مستقل انتخابات، خلاف قانون انتخابات می باشد و پرسش هايى را خلق مى کند.
وی افزود که مشکلات و اختلافات در داخل کمیسیون بيشتر شده و اگر وضعیت چنین ادامه یابد، این کمیسیون نمی تواند انتخابات شفاف، عادلانه و همه قبول را برگزار نماید.
محمدعلم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه نیز گفت: «ما انتخابات ریاست جمهوری را مطابق به قانون انتخابات می خواهیم و نمی خواهیم انتخابات سال های ۹۳ و ۹۷ تکرار شود.»
محی الدین منصف عضو دیگر مشرانو جرگه گفت که عدم استفاده از بایومتریک در پروسه ثبت نام، نگرانی مردم را بیشتر ساخته است و کمیسیون انتخابات با این تصمیمش، قانون را صریحا نقض کرده است
وى گفت مردم نسبت به نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، باور شان را از دست داده اند و‌ نگران اند که انتخابات پیش رو به فاجعه تبدیل نشود.
برخى اعضاى جرگه، خواستار وضاحت کميسيون انتخابات در اين مورد شدند.
فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه گفت که برای وضاحت بیشتر و رفع نگرانی اعضاى جرگه، ‌‌  به ‌روز سه شنبه آینده مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات را به جلسه عمومی فرا می خواند.
او افزود که مشرانو جرگه، پس از شنیدن اظهارات مسئولان کمیسیون، در مورد استفاده یا عدم استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات، تصميم اتخاذ خواهد کرد.
برخى نهادهای ناظر بر روند انتخابات، نيز گفته اند که فیصله يادشدۀ کميسيون انتخابات، نشان دهندۀ ناتوانی کمیسیون انتخابات در مدیریت انتخابات آینده است.

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.