کابل(پژواک، ۲۸ جوزا ۹۸): یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری می­گوید که تداوم کار رئیس جمهور غنی پس از اول جوزای سال­روان، غیرقانونی است و برای پایان کار حکومت فعلی، باید «قیام ملی» صورت گیرد.
محمد ابراهیم الکوزی نامزد انتخابات ریاست جمهوری، امروز در یک نشست خبری در کابل، رئیس جمهور غنی را متهم به دامن زدن اختلافات قومی، سمتی و زبانی کرده، گفت که از زمان به قدرت رسیدن وی و تشکیل حکومت وحدت ملی، دامنۀ ناامنی ها در  کشور افزایش یافته و روزانه صدها جوان در جنگ بی پایان جان شان را از دست می­دهند.
او خاطر نشان کرد که برای نقطه پایان گذاشتن به این بدبختی ها، نیاز است تا مردم در صف واحد قرار گیرند و برای برچیدن پایه های نظام فعلی قیام ملی برپا دارند.
موصوف، با انتقاد از تعیینات جدید در پُست های دولتی افزود: «اشرف غنی باوجود اعتراضات نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، هنوزهم به منفکی و تعیینات در ادارات دولتی ادامه می­دهد.»
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت اقداماتی که از سوی وی (غنی) صورت می­گیرد، به هدف خیر رساندن به ملت نیست، بلکه به منظور رسیدن به قدرت است.
وی افزود که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، نگرانی جدی از مهندسی انتخابات توسط تیم اشرف غنی دارند و قسمی که مشاهده می گردد، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه ناممکن است.
الکوزی، خطاب به اعضای فعلی کمیسیون های انتخاباتی افزود: «تحت فشارها نروید، هرگاه بالای تان فشار وارد می شود، با شورای کاندیدان مراجعه کنید و استقلالیت خود را حفظ کنید؛ به خاطری که مردم افغانستان از شما بسیار امید دارند.»
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که با فرستادن مکتوب، خواستار توقف کمپاین های غیرقانونی تیم محمد اشرف غنی شود.
وی با بیان اینکه تصامیم رهبران حکومت وحدت ملی، پس از اول جوزا مشروعیت ندارد گفت که امضای قراردادهای بزرگ و سفرهای خارجی اشرف غنی، غیرقانونی است و وی از شهروندان افغانستان نمایندگی نمی­کند.
او، با اشاره به اعتراضات نامزدان گفت: «اگر سرک ها را مسدود کنیم، ارگ نشینان خود را در عقب کانتینرها پنهان می  کنند و مردم دچار مشکلات می شوند؛ اما به هیچ­ وجه اجازه نمی­دهیم که تحت رهبری اشرف غنی، انتخابات ریاست جمهوری صورت بگیرد.»
مولانا حسیب الله رحمانی يکتن ازعالمان دين  که در این نشست صحبت می­کرد، با انتقاد از رئیس جمهور غنی گفت که قبل از برنده شدن تیم رئیس جمهور غنی بر مردم تعهد سپرده بود که دسترخوان مردم را پُر از نان می­کند؛ اما اکنون پس از به قدرت رسیدن، نان موجود دسترخوان مردم نیز گُم شد.
وی، با اشاره به عدم شفافیت در حکومتداری افزود: «پس از این، ما رهبران فرمایشی نمی­خواهیم، ما رئیس جمهوری می­خواهیم که فرزندان شان به جای حضور داشتن در دسکوتیک کشورهای خارجی، در خط اول نبرد افغانستان حضور داشته باشند.»
آژانس خبری پژواک، خواست تا نظر تیم مبارزاتی «دولت ساز» به رهبری محمد اشرف غنی را در راستای اظهارات امروزی محمد ابراهیم الکوزی نامزد انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد؛ اما موفق نشد.
 اما ریاست جمهوری، پیش از این گفته بود که یگانه مرجع تفسیر قانون اساسی، ستره محکمه جمهوری اسلامی افغانستان می باشد و بر اساس تصمیم آن، رئیس جمهور به کارش ادامه می دهد، احزاب و اشخاص سیاسی، به میل خود قانون را تفسیر کرده نمی­توانند.
همچنان ارگ گفته بود که در ماده ۱۰۴ فقره ششم قانون انتخابات، به صراحت تاکید شده است: «هرگاه انتخابات تعویق یا تعلیق گردد، اعضای عهده های انتخاباتی مندرج این قانون، الی برگزاری انتخابات واعلام نتایج آن به کار خویش ادامه می دهند.»
با اين حال محمد قاسم الياسى منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، هفتۀ  قبل در يک نشست خبرى در مورد کمپاين غيرقانونى برخى نامزدان گفته است: «کميسيون شکايات انتخاباتى در هر موردى که تخلف انتخاباتى باشد، زمانى ملزم و مکلف است که از سوى کسى شکايت ثبت شده باشد؛ اما در مورد تبليغات قبل از وقت، تا هنوز هيچ گونه شکايتى را دريافت نکرده ايم.»
به گفته سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، از دفاتر نامزدان رياست جمهورى، رسماً خواسته شده که از کمپاين هاى قبل از وقت خود دارى کنند.
 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.