کابل (پژواک، ١٩سرطان ٩٨): رئيس جمهور غنى طی نشستى در کابل، ضمن تاکيد به برگزارى انتخابات رياست جمهورى به وقت معين آن، از ارادۀ جدى حکومت براى تامين صلح و مبارزه با فساد سخن گفت و افزود که مذاکرات صلح بين حکومت و طالبان بايد صورت گيرد.
محمد اشرف غنى رئیس جمهور کشور، امروز در پنجمین کنفرانس سالانۀ اتحادیۀ اروپا پیرامون مبارزه علیه فساد زير عنوان «حرکت به سوی صلح، فرصت برای حسابدهی» از کمک هاى دوامدار اتحادیه اروپا سپاسگزارى کرد و به مردم وعده سپرد که انتخابات رياست جمهورى به وقت و زمان معين آن برگزار می گردد.
انتخابات رياست جمهورى به اساس تقسيم اوقات تعيين شده ازسوى کميسيون مستقل انتخابات، به تاريخ ششم ميزان سال روان برگزار مى شود.
غنى اظهار اميدوارى کرد که انتخابات آينده رياست جمهورى، به صلح پايدار درکشور بينجامد.
وى افزود که همه افغان ها براى تامين صلح تلاش مى کنند و براى آن آمادگى دارند؛ زيرا همه از جنگ خسته شده اند و تمام افغان ها در جنگ، قيمت گزافى را پرداخته اند.
به گفتۀ اشرف غنى، در٤٠سال اخير از اثر جنگها، افغانستان در کنار بيش از ١.٥ ميليون کشته، مهاجرت­ها، تهاجم فرهنگى، ميلياردها دالر خساره مالى نيز داده است و هنوز هم اين مشکلات ادامه دارد، هر روز در هر نقطه اين کشور، طفل و بزرگ و زن و مرد کشته مى شوند.
موصوف، داشتن ارادۀ قوى و راهکار براى تامين صلح را ضرورى خواند و افزود: «راهکار مه راهکار صلح است، اين وطن صلح مى خواهد و ما صلح را مى آوريم؛ در اين نه شک وجود ندارد  و نه شبهه وجود دارد، و گام هاى عملى اين است که ما بايد بگوييم که ارادۀ آوردن صلح را داريم.»  
موصوف درادامۀ صحبت هايش گفت که حکومت افغانستان به خاطرآغاز مذاکرات همه جانبه، تمامى پیشنهادات و قید وشرط را برداشته است؛ تا مذاکرات همه جانبه صلح آغاز گردد.
وى افزود: «ما براى اهدف شخصى خود، اين وطن را قربانى نمى کنيم... ما در جهان آرزو ها نيستيم در جهان واقعيت ها هستيم.»
وى  دربخشى ازصحبت هايش، صلح با حزب اسلامى به رهبرى حکمتيار، آتش بس سه روزه درسال گذشته  باطالبان، برگزارى لويه جرگه مشورتى صلح در ماه ثور سال روان  را، از اقدامات عملى حکومت براى صلح عنوان کرد وگفت که اين همه نشان  دهنده تعهدات حکومت مى باشد. 
اشرف غنى همچنان افزود که درلويه جرگۀ مشورتى، از حکومت خواسته شد که اجماع بين المللى و منطقوى براى صلح ايجاد شود و  در روابط با پاکستان فصل جديد ايجاد گردد تا جنگ غير اعلام  ناشده خاتمه پيدا کند، که خوشبختانه اين کار نيز صورت گرفت.
غنى با اظهاراطمينان خطاب به مردم کشورگفت: «امروز مه مى خواهم بگويم... اين زمان صلح است، شرايط برابر شده بايد از اين شرايط استفاده اعظمى صورت بگيرد، در اين زمان اگر فرصت را از دست بدهيم، مسئوليت بسيار بزرگ است؛ از اين جهت بايد يقين داشته باشيم که عقب رفتن براى ملت غير قابل قبول مى باشد.»
افزون بران وى علاوه کرد: «مفاهمه و مذاکره بايد تفکيک شود، مفاهمه پروسه همه جانبه و هدفمند است و بايد تمام اقشار جامعه شامل آن باشند؛ اما در مذاکرات صلح حکومت و طالبان دخيل باشند؛ چون دو طرف جنگ هستند و بايد در اين مسير به قوت و عقلانيت پيش رفت.»
وى، نيت و اراده را براى آوردن صلح لازمى خواند وگفت: «حکومت افغانستان اراده و نيت دارد،  انتخاب صلح هميشه انتخاب آسان نمى باشد دعوت به تشريف بردن نمى شود، بايد اراده وجود داشته باشد و حدود صلاحيت ها واضح باشد. »    
موصوف با بيان اينکه دولت جایداد شخصی نیست که تقسیم شود، افزود: (اگرصلح پایدار می خواهید و صلحی می خواهید که عاری از شکستگی باشد، پس باید ارادۀ واضح در برابر مبارزه با فساد موجود باشد.)
پيرى مايدون سفير اتحاديه اروپا در افغانستان، ضمن صحبت در اين نشست بر مبارزه جدى با فساد ادارى تاکيد کرد و گفت که يکى از عوامل ادامۀ جنگ ها در افغانستان، موجوديت  فساد ادارى مى باشد.
موصوف  افزود که برخى افغان ها به دليل موجوديت فساد و بى عدالتى ها به صفوف طالبان پيوسته اند.
به باور او؛ جلوگيرى از فساد در تامين صلح و ثبات، نتايج خوبى را در پى خواهد داشت و اتحاديه اروپا در اين مبارزه با حکومت افغانستان به همکارى هاى خود ادامه مى دهد.

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.