کابل(پژواک، ۱۵ اسد ۹۸): مقامات کمیسیون شکایات انتخاباتی، با انتقاد از عدم اولویت بندی صلح و انتخابات میگویند که پیش­ برد همزمان هر دو موضوع صلح و انتخابات، بالای هردو پروسه تاثیرات منفی برجا می گذارد.
مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی، امروز در نشست ملی انتخابات در کابل صحبت می کرد، با انتقاد از اینکه اخیراَ شرکای بین المللی افغانستان، در حال مغشوش کردن اذهان مردم اند، گفت که موضوع صلح و انتخابات باید اولویت بندی شود.
وی افزود: «با یک کلمه بگویند یا انتخابات یا صلح؛ یک روز موضوع صلح را مقدم می­دانند، روز دیگر موضوع انتخابات را، از این وضعیت هم ملت افغانستان و هم کاندیدان ریاست جمهوری در تشویش اند، باید قضیه را صاف کنند.»
 موصوف، یکی از عوامل کُندی در کمپاین های انتخاباتی را عدم اولویت بندی موضوع صلح و انتخابات عنوان کرده، گفت که مجهول بودن موضوع انتخابات و صلح، در کُند شدن روند انتخابات تاثیر منفی دارد.
او تصریح کرد: «کمیسیون شکایات انتخاباتی، به ۱۸ مورد شکایت که در مورد ثبت نام تقویتی بود، به آن رسیدگی صورت گرفته است، به ۱۲ شکایت کاندیدان ریاست جمهوری هم رسیدگی صورت گرفته است و ۱۲ شکایت دیگر که در مورد تخلف و جرایم انتخاباتی است تحت بررسی قرار دارد، ما توصيه نامه ها را به تخطی کنندگان فرستادیم و دو تیم قوی و بلند را اخطاریه دادیم.»
از سوی دیگر، زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی، از آمادگی کامل براى دریافت شکایات خبر داده، گفت که به شکایات موجود مطابق به قانون رسیدگی صورت می­گیرد.
حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نیز با اشاره به اینکه حضور پر رنگ شهروندان در انتخابات، زمینه برگزاری انتخابات شفاف، سالم و به دور از تقلب را مساعد می­کند، گفت که علما، متنفذین قومی، فعالان مدنی و رسانه ها، به خاطر بلند بردن سطح اشتراک مردم در انتخابات ریاست جمهوری، شهروندان را تشویق کنند.
بشیر بیژن معاون اول تیم انتخاباتی «مردم سالاری و توسعه متوازن» به رهبری نورالحق علومی گفت که چندین بار خواستار سفر به ولایات شده اند؛ اما تاکنون هیچ پاسخی در این خصوص دریافت نکرده اند.
وی، با اشاره به اینکه تفاوت های زیاد میان گفته ها و عملکردها وجود دارد، گفت که به همین دلیل نمی توان به گفته ها اعتماد کرد.
یوسف رشید رئیس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا)، نیز با بیان اینکه  شک و تردید در مورد پروسه انتخابات بیش­تر شده است، گفت که مشکلات فراوان فراروی اين پروسه وجود دارد.
قابل يادآوري است که کمپاين انتخاباتى، به تاريخ ششم اسد آغاز شده و دو ماه طول ميکشد.

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.