Kabul Interviews

کابل(پژواک،۱۰سنبله ۹۸): کمیسیون مستقل انتخابات، از انتقال موفقانه مواد حساس به پنج ولایت کشور خبر داده؛ اما می گوید که وضعیت بد امنیتی در برخى ولايات، یک نگرانی بزرگ برای این نهاد میباشد.
مطابق به تقویم انتخابات ریاست جمهوری، انتقال مواد حساس به تاریخ ۸ سنبله از دفتر مرکزی به دفاتر ولایتی آغاز و در ۲۲ سنبله ماه روان، پایان می­یابد.
ذبیح الله سادات سرپرست دفتر سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در مصاحبه اختصاصی به پژواک گفت که تاکنون به پنج ولایت از جمله هرات، فراه، بادغیس، پکتیکا و غزنی، مواد حساس و آموزشی منتقل گردیده است.

کابل(پژواک، ۲۸ حمل ۹۸): یک نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری می گوید که هیچ کسی صلاحیت انحصار کردن پروسه های ملی را ندارد، اما رئیس جمهور غنی با برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، کارزار انتخاباتی خود را پیش می برد.
عنایت الله حفیظ نامزد احتمالی ریاست جمهوری ۱۳۹۸ خورشیدی، از ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک و از قوم هزاره می باشد، سند ماستری از بخش تجارت دارد و چندین سال مشاور وزارت ترانسپورت بوده است، با معاونت جنت خان فهیم، به حیث معاون اول و عبدالجمیل شیرانی به حیث معاون دوم وارد رقابت در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری با ۱۷ نامزد احتمالی دیگر شده است.

کابل(پژواک، ۱۴ حمل ۹۷): رهبری جدید کمیسیون مستقل انتخابات، از شناسایی کارمندان متهم به فساد در سطوح مختلف این نهاد خبر داده می گوید کسانی که انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷ را به چالش و بحران بردند، برکنار می شوند.

کابل (پژواک، ١١ حمل ۹٨): محمد شهاب حکیمی نامزد احتمالی ریاست جمهوری، ضمن تاکيد بر تنفيذ قانون و تلاش ها براى صلح، می گوید که اگر پيروز شود، حکومت اقتصاد محور را ایجاد مى کند.  
محمد شهاب حکیمی رئیس موسسه مرکز کشف و خنثی سازی ماین "MDC "، استاد پوهنتون کابل، از جمله هجده نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می باشد.
قرار است اين انتخابات، در ششم ميزان سال روان برگزار شود.
در تکت انتخاباتی انجنیر محمد شهاب حکیمی (صلح، قانونیت و رفاه)، عبدالعلی سرابی به حیث معاون اول و داکتر نورالحبیب حصير، به حیث معاون دوم می باشند.

کابل(پژواک، ۷ حمل ۹۸): محمد ابراهیم الکوزی، با ارزشمند دانستن نقش شهروندان در تامین امنیت، صلح و نجات کشور از وضعیت کنونی، می گوید که در صورت پیروزی در انتخابات، نظام مردم سالار و همه شمول را شکل می دهد.
محمد ابراهیم الکوزی رئیس اجماع ملی مردم افغانستان و رئیس پیشین شورای سرتاسری قوم الکوزی و از نامزدان ناکام انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷ خورشیدی از ولایت کندهار، این بار با ایجاد ستاد انتخاباتی تحت شعار «مبارزه بر ضد ظلم و بی عدالتی» با معاونت خدیجه غزنوی، به حیث معاون اول و سید سامع کیانی به حیث معاون دوم وارد رقابت در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری با ۱۷ نامزد احتمالی دیگر شده است.

کابل (پژواک، ۲۱ حوت ۹۷): فاروق نجرابی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری می گوید که جهت به میان آمدن یک نظام مردم سالار، داشتن برنامه های «ملی­گرایانه» افغانستان را به سوی ثبات و رفاه سوق خواهد داد.
این نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری، در یک مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک، کارکرد حکومت وحدت ملی را در راستای مبارزه با فساد اداری، افراد سرکش، زورگو و دزدان ستود؛ اما گفت که تقسیم قدرت و سیاسی ساختن ادارات دولتی، کشور را به بحران برد.

کابل (پژواک، ۱۴حوت ۹۷): رحمت الله نبیل با انتقاد از کارکرد رهبران حکومت می گوید که آنان با سیاسی کردن نیروهای امنیتی و موازی ساختن ادارات؛ کشور را به بحران مشروعیت، قانونیت، تنگنای اقتصادی و امنیتی برده اند.

کابل(پژواک، ٢٠جدی ۹۷): سید نورالله جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری، حکومت وحدت ملی را در تامین امنیت و برقراری صلح ناکام خوانده، می گوید که برای عملی شدن این دو نیاز، اقدام به خروج نیروهای خارجی و تعدیل قانون اساسی می کند.
ناکامی حکومت در بخش های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نفاق افگنی میان اقوام، عدم اراده قاطع حکومت برای تامین صلح و ثبات و مبارزه با فساد از دیگر نگرانی های سید نورالله جلیلی یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ می باشد.

کابل (پژواک، ۱٦ جدی ۹۷): نور رحمان لیوال نامزد احتمالی ریاست جمهوری، از نامزدان دیگر خواست که با کمیسیون مستقل انتخابات همکاری کنند تا روند انتخابات، شفاف و عاری از تقلب  باشد و سپس ثبت نام نمایند.
نور رحمان لیوال نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری، این اظهارات را به تاریخ ۱۶ جدی، طی مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک ابراز داشت و اذعان کرد که در انتخابات گذشته ولسی جرگه وانمود شد که کمیسیون مستقل انتخابات، ظرفیت برگزاری انتخابات شفاف و به موقع را ندارد و حکومت انتخابات را مورد تمسخر قرار می دهد.
قراراست که انتخابات ریاست جمهوری، به تاریخ ۲۹ سرطان سال ۱۳۹۸ تدویر شود.

کابل (پژواک، ۱۰ جدی ۹۷): محمد حکيم تورسن از نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری، از کارکرد نظام های پسین انتقاد کرده، می گوید که حکومت وحدت ملی، یکی از ناکام ترین نظام ها در راستای تامین امنیت و رفاه به مردم بوده است.
ناکامی حکومت در بخش های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، تامین امنیت، پروسه صلح، مبارزه با فساد اداری و فرار نیروی جوان از کشور، از دیگر نگرانی های محمد حکیم تورسن نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ خورشیدی، می باشد.

کابل (پژواک، ۲۴عقرب ۹۷): شیدا محمد ابدالی سفیر پیشین افغانستان مقیم هند و کاندید احتمالی ریاست جمهوری می گوید درصورتیکه با ایجاد حکومت موقت صلح تامین می شود، وی از آن حمایت می کند.
نامبرده درکابل طی مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که طی چهارسال گذ شته در کشور روحیه وحدت ملی و صلح کمرنگ شده است.
موصوف علاوه کرد که مردم افغانستان و به طور اخص متنفذین لوی کندهار از وی تقاضا کرد تا از سمت اش منحیث سفیر استعفا دهد و برای جلوگیری از منازعات و چالش های جاری در کشور، خط مشی و اقدامات جدید را آغازنماید.

کابل (پژواک، ۲۲ عقرب ۹۷): شیدا محمد ابدالی سفیر اسبق افغانستان مقیم هند و نامزد احتمالی ریاست جمهوری می گوید که موضوع فيصله سه معاون برای ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه را لویه جرگه قانونی اساسی خواهد کرد.
نامبرده به تاریخ ۲۲ عقرب، طی مصاحبه اختصاصی به آژانس خبری پژواک گفت که پیرامون انتخابات آینده ریاست جمهوری با احزاب سیاسی، ایتلاف های سیاسی، نهادهای مدنی و سران قومی مشوره ها ادامه دارد.

کابل (پژواک، ٢٢ حمل٩٤): معاون اول رياست اجرايى ميگويد که حکومت وحدت ملى، در شش ماه گذشته دستاوردهاى کم دارد و از هردو رهبر حکومت ميخواهد که مشکلات موجود را هرچه زودتر از بين ببرند.

انجنیرمحمد خان معاون اول ریاست اجرایی، اين اظهارات را امروز (٢٢حمل) در مصاحبه با آژانس خبرى پژواک ابراز داشت.

کابل(پژواک،٢٥جدى ٩٣): انجنيرنصير احمددُرانى نامزد وزير انکشاف دهات مى گويد که بعد از اخذ راى اعتماد از ولسى جرگه، يک ادارۀ ويژه براى شفافيت امور در وزارت ايجاد خواهد کرد.
 انجنير نصيراحمد دُرانى، در کابينۀ جديد حکومت وحدت ملى، از سوى داکتر عبدالله رييس اجرائيه، به حيث نامزد وزير انکشاف دهات پيشنهاد شده است.
قرار است، ولسى جرگه در هفتۀ آينده به ٢٥ وزير  معرفى شدۀ کابينۀ  حکومت وحدت ملى و همچنان به روساى امنيت ملى و رييس  بانک مرکزى  راى اعتماد بدهد.

کابل(پژواک،٢١جدی٩٣): وزير پيشين کار و امور اجتماعى کشور می‌گوید که برنامه هاى رفاه اجتماعى و اشتغالزايى آن وزارت، به دليل "نبود حمايت و امکانات مالى"، موفق نبوده و حکومت جديد به آن توجه کند.
آمنه افضلى که از سال ١٣٨٨ تا حدود يک ماه پيش به حيث وزير کار، امور اجتماعى، شهدا و معلولين کار کرده است؛ در مصاحبه اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که آرزو داشت طى حدود پنج سال گذشته، در قسمت کاهش بيکارى و رفاه اجتماعى دستاوردهای خوبی داشته باشد.

کابل (پژواک، ٣ عقرب٩٣): سيدحامد گيلانى کفيل حزب محاذ ملى اسلامى مى گويد که مخالفين مسلح دولت، بايد در پروسۀ وحدت ملى شامل شوند.

گيلانى، اين اظهارات را امروز(٣ عقرب) طى محاصبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک ابراز داشت.

وى افزود که حکومت وحدت ملى، تحت رهبرى داکتر اشرف غنى احمدزى رييس جمهور درکشور ايجاد شده و تامين صلح و ثبات، در اولويت هاى کارى اين حکومت جاى دارد.

موصوف، باور اول در مورد ايجاد رياست اجرائيه در کشور گفت که اين رياست، با درنظرداشت منافع علياى ملى کشور در نظر گرفته شده و يک سرآغاز براى تضمين و تحکيم وحدت ملى ميباشد.

 
کابل(پژواک، ١١ حمل ٩٣): آیساف می گوید که این سازمان با نزدیک شدن انتخابات بر دامنه فعالیت های کشفی خود افزوده است ومعلومات استخباراتی خود را برای تامین بهتر امنیت این روند با نیروهای امنیتی افغان شریک می سازد.
جنرال دانیل او داناهو، رئیس مرکز عملیاتی قوماندانی مشترک آیساف در مصاحبه با آژانس خبری پژواک گفت که انتخابات افغانستان به همان اندازه که برای مردم افغانستان مهم است برای دشمنان این کشور نیز مهم است.

کابل (پژواک، ۱۳ دلو۹۲): عبدالقیوم کرزی کاندید ریاست جمهوری می گوید که در صورت پیروزی، یک حکومت اقتصاد محور را ایجاد خواهد کرد و در تمامی پالیسی های خود، توجه خاص به تقویت اقتصاد در حکومت خواهد داشت.

کرزی می گوید که روابط خود با کشورهای جهان را بر اساس چگونگی اقتصاد تقویت خواهد کرد.

موصوف در مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت: "این جهان، جهان اقتصادی است، مناسبات مردم اقتصادی اند، تمامی مسایل چون معارف، صحت، اردو، ایجاد جوامع مدنی، مسایل کلتوری و سایر چیزهای دیگر بر اقتصاد استوار اند."

کابل (پژواک،٣٠ جدى ٩٢): هدايت امين ارسلا، کانديد انتخابات رياست جمهورى مى گويد که تنها از طريق مذاکرات با مخالفين، امنيت در افغانستان، تامین نمی شود، بلکه نيازمند حکومتدارى بهتر، حاکميت قانون و عدالت نيز ميباشد.

ارسلا مى افزايد؛ اگر در انتخابات برنده شود، انجام دادن اين کارها در اولويت وى قرار خواهد داشت.

موصوف در مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که حکومتدارى خوب، تامين عدالت، حاکميت قانون و در عين حال توسعۀ اقتصادى، باعث می شود که مردم افغانستان از حکومت حمايت نمايند.

کابل (پژواک،٣٠ جدى ٩٢): هدايت امين ارسلا، کانديد انتخابات رياست جمهورى مى گويد که تنها از طريق مذاکرات با مخالفين، امنيت در افغانستان، تامین نمی شود، بلکه نيازمند حکومتدارى بهتر، حاکميت قانون و عدالت نيز ميباشد.

ارسلا مى افزايد؛ اگر در انتخابات برنده شود، انجام دادن اين کارها در اولويت وى قرار خواهد داشت.

کابل (پژواک،٢٤جدى٩٢): سردار محمد نادر نعیم نامزد انتخابات سال آیندۀ ریاست جمهوری می گوید که براى محو فساد اداری در کشور، تطبیق قانون و پیشبرد مذاکرات صلح با مخالفان دولت، ارادۀ قاطع دارد.

نعیم می افزايد که در صورت پیروزی در انتخابات؛ تامین امنیت، تطبیق قانون و محو فساد اداری، از جملۀ اولویت های کاری وی می باشد.

موصوف در مصاحبۀ ویژه با آژانس خبری پژواک، فساد اداری در کشور را به سرطان در وجود دولت تشبیه نموده گفت که برای محو این پدیده، نیاز به تطبیق یکسان قانون بالای مردم عام و مقام های بلند رتبۀ دولتی می باشد.

کابل (پژواک، ٢٦ جدى ٩٢): محمدشفيق گل آغا شيرزى، نامزد انتخابات رياست جمهورى مى گويد که اگر موافقت نامه امنيتى با امريکا امضا نگردد و نیروهای بین المللی افغانستان را ترک کنند افغانستان دوباره به لانه تروزیم تبدیل خواهد شد.

 به گفته وی، در چنین شرایطی نیروهای خارجی بار دیگر مجبور خواهند شد دوباره به افغانستان برگردند.

کابل (پژواک،٣جدی٩٢): عبدالرب رسول سیاف نامزد ریاست جمهوری می گوید که مذاکرات صلح، باید با جانب اصلی کشمکش افغانستان صورت بگیرد، نه با طالبان و سایر مخالفان مسلح دولت.

سیاف می گوید که برای تامین امنیت در کشور، نیاز به تعریف دوست و دشمن است.

به باور وی دولت کنونی؛ برای محو ناامنی ها، پروگرام واضح و صریح و در برابر مخالفان مسلح قاطعیت ندارد.

سیاف در مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت: "تطبیق شریعت و قانون بر مخالفان می تواند تا حد زیادى از خرابکاری ها در کشور جلوگیری کند."

کابل (پژواک٢٤قوس٩٢): محمد اشرف غنى احمدزى، کانديد رياست جمهورى مى گويد، در صورت پيروزى در انتخابات قانون را به صورت جدى تطبيق مى کند و از تطبيق آن در هر شش ماه به مردم گزارش مى دهد.

وى مى گويد، ١٥ هزار تن از جوانان، محاسن سفيدان و علما را استخدام خواهد کرد، تا در مورد آنعده کسانى که در ادارات دولتى با مشکل مواجه مى شوند و کارهاى شان متوقف مى باشد، به وى گزراش بدهند.

کابل(پژواک، ١٧ قوس٩٢): داوود سطان زوى نامزد رياست جمهورى مى گويد که در صورت موفقيت در انتخابات؛ قانون را بالاى همه افغان ها يکسان عملى می کند و با ثروتمندان در مورد ثروت شان، محاسبه خواهد کرد.

سلطان زوى می گوید، براى بدست آوردن اعتماد و حمايت مردم، اصلاحات را از سطوح بالای حکومت آغاز خواهد نمود.

به باور وی، فساد ادارى در راس مشکلات افغانستان قرار دارد که باعث کُندى روند حکومتدارى خوب، انکشاف اقتصادى، حاکميت قانون و نهادينه شدن دموکراسى در کشور گرديده است.

کابل (پژواک، ۱۰قوس٩٢): عبدالله عبدالله نامزد انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری، شروط تازۀ حامد کرزی برای امضاى موافقتنامه امنیتی با امریکا از جمله مرتبط دانستن آن با انتخابات آینده را غیرعملی خوانده و آن را ملاحظۀ شخصی رییس جمهور می داند.

عبدالله در یک مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک، دیدگاه و راهکارهای خود را برای آیندۀ افغانستان بیان کرد و نسبت به روند کنونی تحولات کشور از جمله موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و امریکا نیز واکنش نشان داد.

کابل (پژواک،٤ قوس ٩٢): قطب الدين هلال کانديد رياست جمهورى مى گويد که صلح افغانستان، از اولويت هاى کارى وى خواهد بود و براى آغاز گفتگوى صلح با مخالفين (طالبان و حزب اسلامى)، هیچ شرطی نمى گذارد.

وى مى گويد که حتى گام کوچکى نيز جهت تامين صلح در افغانستان برداشته نشده و در صورت موفقيت، ميخواهد که نخست حرف هاى مخالفين مسلح را بشنود و بعد در مورد خواست هاى شان با آنها بحث نمايد.

هلال درمصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که براى تامين صلح، به هرمنطقۀ دلخواه مخالفين ميرود و"براى جلوگيرى صلح، بهانه هاى کوچک ايجاد نمى کند."

کابل (پژواک،٢١ میزان ٩٢): مسوولان فدراسیون فوتبال کشور می گویند که تا کنون بخش عمدۀ کمک نقدی وعده شده از سوی مقامات ارشد دولتی، اعضای شورای ملی و تاجران به تیم ملی، عملی نشده است.
محمد یوسف کارگر معاون فنی فدراسیون و مربی تیم ملی فوتبال، به آژانس خبری پژواک گفت: در صورتى که این وضعیت ادامه پیدا کند، تا آخر ماه جاری جزئیات این وعده خلافی افشا خواهد شد.
تیم ملی فوتبال کشور، ۲۱ سنبله در یک بازی دیدنی که در شهر کتماندو پایتخت نیپال برگزار شد، تیم ملی هندوستان را با نتیجۀ دو برصفر شکست داد و جام قهرمانی کشورهای جنوب آسیا را از آن خود کرد.

 
کابل (پژواک،٢سنبله ٩٢): "دولت و خارجى ها ارادۀ قوى بخاطر پيشبُرد مذاکرات صلح ندارند و علايمى هم ديده نميشود که در افغانستان صلح تامين شود."
قطب الدين "هلال" يکى از اعضاى ارشد حزب اسلامى به رهبرى گلبدين حکمتيار در گفتگوى اختصاصى با آژانس خبرى پژواک باابراز اين مطلب گفت: شک و ترديد وجود دارد که خارجى ها قصداً نميخواهند در افغانستان صلح و ثبات تامين شود.
وى افزود که شايد خارجى ها منفعت شان را در ادامۀ جنگ در افغانستان مى بينند.
هلال علاوه کرد که افغانها متفرق هستند و براى روند صلح و تامين امنيت و ثبات در افغانستان، از هرچه بيشتر، به وحدت و يکپارچگى نياز  است.

 
کابل (پژواک، ٢٩ اسد ٩٢): سخنگوی آیساف می گوید که نظامیان خارجی، مطابق با برنامۀ خروج از افغانستان، بیش از ٧٠٠ پایگاه بزرگ و کوچک را ترک گفته و بخش عمدۀ آن، به جانب افغانستان سپرده شده است.
جنرال هاینس فیلدمن که به تازگی به سمت سخنگوی آیساف انتخاب شده است، در یک گفتگوى اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت: این سازمان اطمینان دارد که نیروهای امنیتی افغان، توانمندی لازم برای تامین امنیت کشور خود را به دست آورده اند.

حاجى ستانه گل يک افغان ٥٢ ساله ميگويد: ((نان خودرا بايد نصف کنيم، اما فوج خودرا تقويه نمايم، تاکه نيروهاى خارجى از کشور برآيند و افغان ها حفاظت خانه شانرا خود شان کنند.)) 
حاجى ستانه باشندۀ قريۀ شويندى ولسوالى سروبى ولايت کابل که فعلاً در ايالت سرحد پاکستان در کمپ اکوړه خټک مصروف پرورش زنبور عسل است، در جهاد مردم افغانستان که عليه تجاوز شوروى اسبق انجام يافت سهم گرفته است.
موصوف به تاريخ ٥ ميزان در يک مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک، از جامعه جهانى خواست که اگر در صدد حل مشکل افغانستان باشد، بايد در تقويۀ نيروهاى مسلح افغان کمک نمايد.