زرنج (پژواک،٢٢ اسد ٩٢): باشندگان ولایت نیمروز از نا امنى شکايت دارند؛ اما مقامات امنيتى ميگويند که ناامنی ها در ولایات هلمند و فراه، تاثیر مستقیم بالای این ولایت داشته است.
 
به گفتۀ مسولین ولایت نیمروز، مخالفین مسلح دولت از ولایات هلمند و فراه، جهت حملات تخریبی به این ولایت می آیند.
 
نيمروز، یکی از ولایات دورافتادۀ افغانستان است که با دو ولایت ناامن هلمند و فراه، و با دو کشور پاکستان و ایران هم مرز است.
 
نا امنی ها در ولایات هلمند و فراه، تاثیر مستقیم بالای این ولایت داشته و به گفتۀ مسوولین نیمروز،  مخالفین دولت، از ولایات هلمند و فراه جهت حملات تخریبی به این ولایت می آیند.
 
نيمروز، دارای ۵ ولسوالی می باشد که اکثر ولسوالی های این ولایت، نا امن است.
 
جمعه گل یک تن از باشنده های ولسوالی خاشرود؛ فقر، بیکاری و فاصله بین دولت و مردم را علت ناامنی در این ولسوالی می داند.
 
وی به آژانس خبرى پژواک گفت که طی ۱۱ سال گذشته، مسوولین محلی هیچ توجهى به بهبود وضعیت اقتصادی این ولسوالی نکرده اند.
 
موصوف افزود: "بناءً مردم مجبوراند که یا دست به کشت مواد مخدر بزنند و یا به طلبان بپیوندند."
 
جمعه گل علاوه کرد که غیر از شاهراه زرنج - دلارام که او نیز در مناطقی از ولسوالی چخانسور ناامن شده، در سایر مناطق خاشرود، مخالفین حضور گسترده دارند.
 
محمد هاشم نورزی ولسوال خاشرود، ضمن پذیرفتن ناامنی در این ولسوالی گفت که اکثر نا آرامی ها، مربوط کسانی است که از ولایات هلمند و فراه، جهت تخریبات به خاشرود می آیند.
 
موصوف افزود: امنیت نسبی که اکنون در بعضی مناطق خاشرود است، وجود یک قطعۀ خاص نیروهای امریکایی اسپیشل فورس است.
 
به گفتۀ وى، قرار است این نیروها نیز در آیندۀ نزدیک، این ولسوالی را ترک کنند.
 
ولسوال خاشرود گفت که با ترک این نیروها، ولسوالی خاشرود ناامن تر خواهد شد.
 
موصوف هشدار داد که هرگاه، این قوت ها از ولسوالی خاشرود بیرون بروند، کشت تریاک افزایش یافته و مکاتب نیز در این ولسوالی مسدود خواهند شد.
 
به گفتۀ یک تن از دهاقین که نخواست نام وی افشا شود، سال گذشته بیش از ۷۰۰ هکتار زمین در این ولسوالی زیر کشت کوکنار رفته بود.
 
همچنان ولسوالی دلارام نیمروز که در ۲۱۴ کیلومتری زرنج موقعیت دارد، یکی دیگر از ولسوالی های ناامن نیمروز است.
 
عصمت الله یکی از باشنده های دلارام گفت که غیر از بازار ولسوالی، سایر مناطق این ولسوالی تحت نفوذ طالبان است.
 
موصوف افزود که طالبان در این ولسوالی، فعالیت زیاد دارند و در بعضی اوقات، در بازار و سرک های منتهی به این ولسوالی ماینگذاری می کنند.
 
ولسوالی چخانسور نیمروز، در ۴۵ کیلومتری زرنج موقعیت دارد، بعضی مناطق این ولسوالی مانند اور  و دنو و قریه جات دوردست از مرکز ولسوالی، تحت ادارۀ طالبان است.
 
اگرچه مردم این ولسوالی، زیادتر به دولت تمایل دارند؛ اما هم مرز بودن ولسوالی بکواه فراه، تاثیر مستقیم بالای ناامنی این ولسوالی دارد.
 
از مرکز ولايت زرنج تا مرکز ولسوالی چاربرجک، امنیت تامين است؛ اما مناطقى از مرکز ولسوالی تا چاربرجک در جنوب این ولسوالی، از یکسال بدینسو ناامن گردیده است.
 
سمونوال جاوید قوماندان امنیۀ ولسوالی چاربرجک، دلیل ناامنی را ورود افراد مسلح، از ولسوالی خانشین هلمند و بهرامچه می داند.
 
موصوف به پژواک گفت که اکثر مناطق سرحدی این ولسوالی، بخاطر کمبود پولیس، فاقد پوسته های امنیتی بوده و مخالفین می توانند به خوبی تردد نمایند.
 
محمود یک تن از باشنده های ولسوالی چاربرجک، به پژواک گفت که اگر دولت در این ولسوالی پولیس محلی ایجاد کند، ناامنی ها برطرف خواهد شد.
 
یک تن از مسولین ریاست تنظیم آب نیمروز که نخواست نامش افشا شود، گفت که به دلیل کمبود پولیس و ناامنی ها در ولسوالی چاربرجک، از ۶ ماه بدین طرف انجنیران فاز دوم پروژۀ بند کمال خان که یکی از مهم ترین بندهای کشور است، نتوانسته اند کار خود را آغاز کنند.
 
ناامنی ها گاهی هم در شهر زرنج بروز می نماید. نقبیب الله یکی از باشنده های زرنج گفت که اخیراً در زرنج نیز ناامنی ها ازدياد يافته است.
 
موصوف گفت که افراد مسلح موترسایکل سوار، هرچند گاهی داخل بازار زرنج شده و افراد دولتی را نشانه می گیرند، که باعث تشویش مردم می گردد.
 
پاسوال محمد کبیر اندرابی قوماندان امنیۀ نیمروز، به پژواک گفت که پولیس، در تمام ساحات ولایت نیمروز تسلط کامل داشته و از وقتی که به حیث قوماندان امنیۀ نیمروز تعیين گردیده یعنی حدود یکسال قبل، گزمه ها را در شهر زرنج و سایر مناطق نیمروز افزایش داده است.
 
وی گفت که طی ۱۲ سال گذشته، در این ولایت نیروهای ائتلاف و اردوى ملی بطور چشمگیر وجود نداشته و تنها پولیس، با همکاری مردم توانسته امنیت را تامین نماید.
 
تنها ولسوالی که در آن امنیت کامل تامين است، ولسوالی کنگ نیمروز می باشد که  ۲۷ کیلومتر از شهر زرنج فاصله دارد.
 
حاجی غلام دستگیر، یکی از بزرگان قومى گفت که در این ولسوالی، مردم هیچ گونه مشکل امنیتی ندارند و مردم و مسولین این ولسوالی، به راحتی از مرکز به ولسوالی و از ولسوالی به مرکز رفت و آمد ميکنند.