Cancellation of Rabbani’s British nationality confirmed

کابل (پژواک، ٦ دلو٩٣): کمیتۀ مشترک ولسی جرگه، اسناد لغو تابعیت دومی صلاح الدين ربانی را نیز تایید نموده و رهبری حکومت، اکنون می تواند وی را بار دیگر به حیث نامزد وزارت امور خارجه پیشنهاد کند.
از جمله هفت عضو ردشده کابینۀ پیشنهادی حکومت بخاطر تابعیت دومی، این دومین نامزد وزیر است که اسناد ترک تابعیت وی از سوی ولسی جرگه مورد پذیرش قرار می گیرد.
صلاح الدین ربانی دارای تابعیت انگلستان بود.
عبدالقادر ځاځى رييس کميسيون امور بين المللى، به آژانس خبری پژواک گفت کمیتۀ مشترک ولسی جرگه که موضوع تابعیت دوگانۀ نامزدوزیران را بررسی می کند، اسناد نامزد وزارت خارجه را تایید نموده است.
به گفتۀ ځاځى، کمیسیون مشترک؛ اسناد تایید شده نامزد وزیران را برای فیصلۀ نهایی به نشست عمومی ولسی جرگه ارایه می کند. او گفت اگر اعضای ولسی جرگه موافقت کردند، حکومت می تواند این افراد را بار دیگر به حیث نامزد وزیر معرفی کند.
پس از آن که ولسی جرگه، هفت نامزد وزیر را بخاطر داشتن تابعیت کشور دومی رد نمود؛ این وزیران برای لغو تابعیت دومی شان اقدام نمودند.
مسوولان وزارت امور خارجه می گویند تا کنون اسناد لغو تابعیت سه نامزد وزیر (نور الحق علومی، سعادت نادری و صلاح الدین ربانی)  از سوی سفارت کشورهای مربوطه را دریافت کرده اند و به ولسی جرگه فرستاده شده است.
سراج الحق سراج معاون سخنگوی این وزارت دیروز به آژانس خبری پژواک گفت که هرگاه اسناد سایر نامزد وزیران به آنان برسد، آن را در اسرع وقت به ولسی جرگه می فرستند.
بر اساس بررسی کمیته مشترک ولسی جرگه به شمول علومی، ربانی و نادری هفت عضو پیشنهادی کابینه (احمد سیر مهجور نامزد وزارت عدلیه، آی سلطان خیری نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ، فیض الله کاکر نامزد وزارت مبارزه با مواد مخدر و شاه زمان میوندی نامزد وزارت انکشاف شهری)  دارای تابعیت دومی بوده اند.
طبق قانون اساسی افغانستان، احراز کنندۀ پست وزارت، باید تنها حامل تابعیت افغانستان باشد؛ اما با آن هم به ولسی جرگه در این خصوص صلاحیت داده شده  که اگر بخواهد، به نامزد وزیر دو تابعیته نیز رای اعتماد داده می تواند.
ولسی جرگۀ افغانستان، به تاریخ ٢٢ قوس با اکثریت آراء فیصله کرد که به نامزد وزیران دو تابعیته، رای نمی دهد.
کمیسیون مشترک ولسی جرگه، روز گذشته اسناد ترک تابعیت علومی نامزد وزیر امور داخله را قناعتبخش خواند.
رییس جمهور اشرف غنی گفته است که به فیصلۀ ولسی جرگه در خصوص نامزد وزیران دو تابعیته احترام دارد.
ریاست جمهوری افغانستان گفته است که اگر نامزد وزیران، اقدام به ترک تابعیت دومی نکنند، در آیندۀ نزدیک به جای آنان اشخاص دیگری به ولسی جرگه معرفی خواهند شد.

 

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.