"دايکندى محروم در همه بخش ها به کار نياز دارد"

باميان(پژواک،٥اسد ٩٤): والى جدید دايکندى که دومين والی زن به سطح کشوراست ميگويد که تمام امور را  بعد از بررسی و دسته بندى آن، با کمک دولت و موسسات رسیدگی مى کند.
ادارۀ عمومى ارگان هاى محلى، معصومه مرادى را ماه گذشته به حيث والى جديد دايکندى معرفى نمود؛ اما وى به علت مخالفت برخى از وکلاى ولسى جرگه و مظاهره زنان، وارد دايکندى نشده بود.
خانم مرادى که به تازگى رسماً به مسوولان محلى معرفى گرديده، در مصاحبه اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که تمام کارهاى دایکندی، در اولویت برنامه اش قرار دارد و وى در پيشرفت اين ولايت ازهيچگونه تلاشى دريغ نمى کند.
وى افزودکه دايکندى، یکی از ولایات محروم است که در تمامی بخش ها نیاز به کاردارد.
اين والى زن گفت: "در پلان دارم تا ادارات را بازبینی نموده و کارهايی را که در اولویت قرار دارد بسته بندی و با کمک وهمکاری دولت وموسسات به آنها رسیدگی نمایم."
خانم مرادى علاوه نمودکه ازدیروز که وارد دایکندی شده ومعلومات کمی که حاصل کرده، اکثریت ادارات دولتی و ساختمان های ولسوالی ها، درتعمیرهای کرايى به سرمى برند ومشکلات به حدزیادی در این ولایت وجود دارد.
والى جديد دايکندى گفت که باتوجه به استقبال خوبی که مردم ازوی داشته، به این باوراست که  باهمکاری مردم کارهای مثبتی را برای انکشاف دایکندی برنامه ریزی ودراين راستا کار خواهد کرد.
وى افزود: "بعضی مخالفت هاوجود داشت؛ اما این حق یک جامعه است که درموردسرنوشت خود موافقت ومخالفت داشته باشند وبرمبنای یک حکومت ديموکرات، حق مردم خواهد بود که نظرات موافق ومخالف شان را ارائه نمایند."
خانم مرادى گفت که با بزرگانى که به مخالفت پرداخته بودند نیز با تفاهم برای انکشاف دایکندی یکجا کار خواهند کرد تا وضعيت دایکندی از محرومیتى که دارد، بيرون شود.
 امانصرالله صادقی زاده وکیل دایکندی در ولسی جرگه، با شکایت ازحکومت گفت  که حکومت به خواست مردم توجه نکرده و والی تحمیلی را به دایکندی فرستاده است.
وی افزود که وکلا ومردم دایکندی، کمتراز یکماه در مخالفت باوالی جدید خیمه تحصن برافراشته بودند؛ اما حکومت هیچگونه توجه به خواسته های مردم نکرد.
صادقی گفت: "مخالفت ما با والی جدید این بود که زنان در جامعه افغانستان نمیتوانند کارنمایند؛ از این رو که دایکندی محروم است، باید شخصی می آمد که توانايى کاری بالا میداشت."
اما والى جديد گفت که ضعف وتوانايى مربوط به جنسیت نیست و زنان موفق زیادی دارند که در سطح بالا کار کرده اند وشایستگی و توانايی افراد، ربطى به جنسیت ندارد .
وی خاطر نشان کرد که با مشوره افراد نخبه، متنفذین ومجامع مدنی تلاش میکند که برای دایکندی کار نماید و وضعيت مردم به شمول زنان را  بهبود بخشد.
زهرا بختيارى رييس شبکۀ اجتماعى زنان دايکندى گفت که زنان در همه عرصه ها ميتوانند سهم فعال داشته باشند.
وى افزود: "زنان دايکندى با مشکلات زيادى دست و گريبان اند و مُسلم است که والى جديد، مشکلات خانم ها را درک نموده و درحل آن خواهد کوشيد."
بختيارى علاوه نمود که زنان، حتى نسبت به مردان ميتوانند خوبتر وبيشتر کارنمايند ودر تاريخ کشور، زنان قهرمانى بودند که در همه عرصه ها ازخود شجاعت، استعداد وقابليت نشان داده اند.
والى جديد دايکندى، ماستری خودرا درسال ١٣٩٣ در پوهنتون خصوصى پیام نور دررشته مدیریت گرفته و درسال ١٣٨٧ لیسانس را در رشته مدیریت و برنامه ریزی آموزشی در پوهنتون فردوسی مشهد ایران  به پایان رسانيده است .
وى در سالهای اخیر، منحیث معاون بخش نظارت و ارزیابی کمیسیون مستقل انتخابات، مشاور جندروزارت امورشهرسازی، استادپوهنتونهاى خصوصى غرجستان وگوهرشاد، مشاوربانک جهانی درامورحکومتداری ، رییس موسسه جامعه سبز زنان فغانستان و مدیر عمومی لیسه‌های کاتب بوده است.
گفتنى است که عذرا جعفری از زمستان سال ١٣٨٧ تا خزان سال ١٣٩١ به حيث نخستین شاروال زن در دايکندى وتاسال گذشته، حبيبه سرابى به حيث يگانه والى زن براى حدود هفت سال در باميان ايفاى وظيفه ميکرد که بعداً سرابى شامل مبارزات انتخابات رياست جمهورى گرديده و از سمتش استعفا نمود.
همچنان سيما جوينده عضو سابق ولسى جرگه، اخيراً به حيث والى جديد ولايت غور رسماً به کار آغاز نموده و مبارزه با فساد، حل منازعات، تامين امنيت وتقويت نقش زنان دراين ولايت را از اولويت هاى کارى خود عنوان کرده است.

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.