شبرغان(پژواک، ۲۹ جوزا ۹۸): مسئولان در جوزجان می گویند که شماری از زنان در آن ولایت، به دلیل نداشتن تذکره تابعیت، از شرکت در پروسه ثبت نام تقویتی برای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری، باز مانده اند.
زویا زلال مسئول جندر مقام ولایت جوزجان، در حالی از نداشتن تذکره تابعیت شماری از زنان در آن ولایت نگرانی می کند که دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات، با راه اندازی برنامۀ آگاهی دهی مردم را تشویق برای شرکت در پروسه ثبت نام تقویتی کرده است.
موصوف افزود که شماری از زنان در جوزجان، به دلیل پائین بودن سطح آگاهی فاقد تذکره تابعیت اند و این معضل باعث شده تا از اشتراک در پروسه ثبت نام تقویتی مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری محروم شوند.
او علاوه کرد که افزون بر این که زنان تذکره تابعیت ندارند، مشکلات امنیتی و سنت های حاکم در جامعه نیز سبب شده تا شماری از زنان به خاطر ثبت نام اشتراک نکنند.
به گفته او، کمیسیون باید برنامه های آگاهی دهی خود را از طریق دستگاه های اطلاعات جمعی افزایش دهد تا میزان مشارکت زنان روستایی گسترده شود.
نور محمد احمدزی یکی از باشنده گان شهر شبرغان گفت که به خاطرعدم مشارکت زنان در انتخابات به اشکال مختلف در بین جامعه تلاش صورت می گیرد.
او افزود: «مخالفین تلاش دارند تا با پخش افواهات بین جامعه، زنان و مردان را از مشارکت در این پروسه باز دارند چون طالبان اکنون نیز در بین توده های مردم تبلیغات می کنند که گویا انتخابات افغانستان، یک پروسه شفاف نیست و مردم باید از اشتراک در آن اجتناب ورزند.»
موصوف تصریح نمود که حداقل به مردم آگاهی داده شود  تا آن ها تحت تاثیر این تبلیغات قرار نگیرند.
وی علاوه کرد که چالش های امنیتی، مشکل دیگری است که فرصت اشتراک فراگیر زنان را درانتخابات گرفته است و باید مسئولین ذیربط ، برای رفع این چالش ها برنامه های بزرگی را در نظر داشته باشند.
رویا حیدری یکی از زنان می گوید برخی زنان روستایی را خانواده های شان اجازه نمی دهند تا در پروسه انتخابات شرکت کنند.
وی تصریح کرد که باید تا زمان برگزاری انتخابات، مسئولین ذیربط برنامه های آگاهی دهی را روی دست گیرند و به این کتگوری، فامیل ها ذهنیت دهی مثبت داده شود.
موصوف علاوه کرد: «برای پروسه ثبت نام رای دهنده گان نیز وقت کم در نظرگرفته شده؛ اگر به خانواده ها معلومات لازمه داده نشود، بخش عظیمی از زنان از اشتراک درانتخابات باز خواهند ماند.
محمد اسلم مسئول برنامه های آگاهی دهی و ارتباط عامه دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات جوزجان گفت: «ما برای ذهنیت دهی به مردم جهت اشتراک زنان در انتخابات برنامه هايی را عملی کرده ایم و اکنون تیم های سیار این کمیسیون، به خاطر تبلیغات به روستاهای دوردست می روند و برای زنان آگاهی می دهند.
موصوف افزود که اکنون به استثنای ولسوالی خماب، در ده واحد اداری ولایت جوزجان مراکز ثبت نام تقویتی فعال است که روزانه، حدود دوصد زن و مرد ثبت نام می کنند.
به گفته او، در انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷، در جوزجان حدود ۶۰ هزار تن شرکت نموده بودند که ۴۰ در صد آنان را زنان تشکیل می داد.

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.