کابل (پژواک، ۱۹ عقرب ۹۸): اعضای مشرانوجرگه، آراستگی بر اخلاق محمدی را راه حل مشکلات خوانده میگویند که نتایج انتخابات باید در زمان معین آن اعلام شود؛ زیرا برای مذاکرات صلح باید حکومت منتخب و نیرومند وجود داشته باشد.
اعضای مشرانوجرگه، امروز ولادت حضرت محمد (ص) را به یکدیگر و تمام افغان ها و مسلمان ها تبریک گفتند و آراستگی بر اخلاق محمد(ص) را، راه حل تمام مشکلات خواندند.
صدیقه بلخی عضو مشرانو جرگه گفت: "تمام افغان ها باید خود شان را با اخلاق محمدی آراسته نمایند و راهى را تعقیب نمایند که آن مبارک، به آن امر کرده است."
وی از افغان ها خواست که قلب شان را از نفاق، تبعیض و کدورت خالی نگهدارند و برای وحدت ملی در کشور کار کنند.
نامبرده از رسانه ها بخصوص تلویزیون ها تقاضا کرد که همیشه بخصوص در روز مولود شریف، برنامه هاى مختلف سیرت و اخلاق نبی کریم(ص) را تهیه نمایند؛ تا دیگران آن را گوش کرده و به آن عمل نمایند.
انارکلی هنریار نمایندۀ اهل هنود و اهل سکها در مشرانو جرگه نیز میلاد حضرت محمد(ص) پیامبر معظم اسلام را به همه تبریک گفت.
وی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که نتایج انتخابات ریاست جمهوری را در زمان معین آن اعلام کنند.
قرار است که نتایج ابتدایی، در ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی آن در ۱۵ قوس اعلام شود.
به گفتۀ هنریار؛ مذاکرات صلح با اعلام نتایج انتخابات رابطه دارد، ضرور است که نتایج انتخابات در زمان معین آن اعلام گردد؛ تا مذاکرات صلح از سوی یک حکومت قوی و منتخب به پیش برده شود.
لطف الله بابا عضو مشرانوجرگه نیز از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که نتایج انتخابات را در  زمان معین آن اعلام نماید؛ زیرا بخاطر آن، مذاکرات صلح متوقف گردیده است.
مذاکرات نه ماهۀ صلح بین طالبان و امریکا پس از نه مرحله، از سوی رئیس جمهوری امریکا متوقف شد؛ اما در این اواخر زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص امریکا، دوباره سفرهای خویش را در این خصوص به برخی کشورها آغاز کرده است.
همچنان قرار است در آیندۀ نزدیک، یک نشست با شرکت نماینده گان طالبان، حکومت افغانستان و برخی سیاسیون افغانستان، در چین راه اندازی شود.
لطف الله بابا گفت: "جنگ، روزانه از ما قربانی میگیرد و هر روز ده ها افغان بیگناه کشته میشوند، به این روند باید نقطۀ پایان گذاشته شود، مذاکرات صلح زمانی میتواند نتایج مثبت و خوب داشته باشد که طالبان و یک حکومت قوی منتخب، پشت میز بنشینند و برای مشکلات موجود راه حل را بررسی نمایند."
فضل های مسلمیار رئیس مشرانوجرگه نیز مولود شریف را مبارکی گفت و افزود که هر مسلمان باید اخلاق نبوی داشته باشد.
وی از افغان ها خواست که با یک روحیۀ ملی و یک صدا، به کشور و مردم خود خدمت کنند.
وی نیز از کمیسیون انتخابات خواست که نتایج انتخابات را در زمان معین اعلان نماید.
وی افزود: "به هر اندازه که نتایج انتخابات به تعویق انداخته میشود، بین افغان ها نفاق و بدبختی بیشتر میشود، همچنان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز باید نتایجى را که از سوی کمیسیون اعلام میشود، قبول کنند و از تشنج استفاده نکنند."
این درحالیست که عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری، امروز گفت که بازشماری آرا باید متوقف شود؛ زیرا این کار مشروعیت ندارد.

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.