کابل (پژواک، ٢٦عقرب ٩٨): تیم ثبات و همگرایی، ضمن تاکيد بر اینکه در روند بازشماری آرا شرکت نمی کنند، به کمیسیون مستقل انتخابات هشدار مظ دهد که اگر بازشماری آرا متوقف نگردد، مشروعیت انتخابات زیر سوال می رود.
کمیسیون انتخابات، روند تفتیش و بازشماری آرای بیش از ۸۰۰۰ محل رای دهی را چند روز پیش آغاز کرد؛ اما این روند را چهارشنبه گذشته (۲۲ عقرب) به دلیل ممانعت‌های دسته‌ انتخاباتی ثبات و همگرایی و مخالفت برخی نامزدان دیگر، متوقف کرد و به اساس تصميم اين کميسيون، امروز يکشنبه اين روند دوباره در ولايات آغازشد.
داکترعبدالله عبدالله رئیس تیم انتخاباتى ثبات و همگرایی، که  امروز در واکنش به آغاز مجدد  روند بازشماری آرا در برخی از محلات رأی‌دهی در ولایت‌ها، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، تاکنون هیچ گونه دلیل قناعت‌بخش در مورد اعتباربخشی به آرای «مشکوک، تقلبی و خیالی» ارائه نکرده است.
داکتر عبدالله گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، برای دستۀ انتخاباتی ثبات وهمگرايى، هیچ دلیل قناعت بخش نداشته است؛ به همين منظورناظران اين تیم فیصله  نموده اند که درروند بازشماری آرا اشتراک نمی کنند.
او افزود: "تقاضاى ما این بود که قبل از بازشماری، آرايی که شامل بایومتریک نیست، رای شمرده نشود و صندوق های خیالی که اصلا بحث آن مطرح نبوده و هیچ نوع آرای بایومتریک در آن موجود نبوده، باید ابطال می شد. آرايی که خارج از وقت استفاده شده است و کمیسیون هم تایید می کند که خارج از وقت است، پس قصه ختم است و رای نیست، به هر قسم و به هر عنوانی که باشد."
وى علاوه کرد: "به اساس معلومات درملوگ، سقف اعلان شده بالاتر از ۱۹ لک رای بوده و زمانیکه سقف مشخص شد، معنی این است که معلومات بایومتریک، به همین اندازه موجود است و سقف نهایی است و دیگر بحث ۲۴۲۳ صندوقی که کمیسیون می گوید نزد ما است و بایومتریک نیست و شامل سیستم می کنیم، خلاف قانون است و اینجا قانون نقض می شود و این آرا مشروعیت ندارد."
عبدالله گفت که اظهارات شب گذشته مسئولين کميسيون، مطابق قانون نبوده و معلوم می شود که از یک تیم انتخاباتى دستور گرفته شده باشد؛ زیرا هیچ دلیل قناعت کننده ای نداشتند.
به گفتۀ موصوف، اگر کمیسیون انتخابات، امروز ادامه روند بازشماری را متوقف نکند، روند انتخابات زیر سوال رفته و این کمیسیون نیز بی طرفی اش را از دست خواهد داد؛ زیرا روند بازشماری در غیاب ناظرین دسته‌های انتخاباتی دیگر صورت خواهد گرفت.
به گفته او، کمیسیون مستقل انتخابات، با «بازشماری غیرقانونی» و «رأی‌سازی»، مشروعیت انتخابات را زیر سوال می‌برد.
رئیس تیم ثبات و همگرایی ادعا کرد: "در هر گوشه‌یی که تقلب است، مدافع آن تیم دولت ساز است. از کمیسیون مستقل انتخابات، توقع ما این نبود که به‌عنوان سخن‌گوی تیم دولت ساز عمل کند."
عبدالله عبدالله، کمیسیون مستقل انتخابات را به دستورپذیری از دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی متهم کرد و هشدار داد که انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، با خطر از دست دادن مشروعیت کامل روبه‌رو است.
وى درحاليکه ميگفت  از هر گزینه قانونی، مسالمت‌‌آمیز و مشروع که بتواند جلو تقلب را بگیرد، کار خواهند گرفت، به کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داد که اگر بازشماری آرا  را متوقف نکند، با اقدامات بعدی ثبات و هم‌گرایی روبه‌رو خواهد شد.
با اين حال امرالله صالح معاون اول تيم انتخاباتى دولت ساز به رهبرى محمد اشرف غنى، درصفحه فيسبوک خود در واکنش به اظهارات داکترعبدالله مبنى براينکه کميسيون انتخابات بعنوان سخنگوى تيم دولت ساز عمل ميکند، نوشته است: "کميسیون مستقل انتخابات تعلق به تیم دولت ساز ندارد و در تعیین هرفرد آن، تمام دسته های انتخاباتی نقش مساوی داشتند و در تعیین بخش های تخنیکی، جناب رییس صاحب اجراییه قدم به قدم و دقیقه به دقیقه و فرد به فرد سهم و نقش داشتند. اضطراب این تیم توجیه دارد؛ اما اتهام شان نه. اگر اتهام اینها توجیه و اساس دارد، لطف فرموده مشخص سازند و با کلی گویی های بیشتر، باعث اغتشاش روانی برای هواداران خود نگردند."
عبدالله دربخشى ازصحبت هايش همچنان ادعا کرد که امروز از «نیروهای خاص» در برابر شماری از شهروندان که اعتراض کرده‌اند، استفاده شده‌است. هرگونه استفاده سیاسی و دخیل کردن نیروهای امنیتی در روند انتخابات، یک «خیانت ملی» به حساب میرود.
اما صديق صديقى سخنگوى رياست جمهورى، درصفحه تويترش دراين مورد چنين نگاشته است: "شرکای ملی و جهانی، همواره به بی‌طرفی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در پروسۀ انتخابات مهر تایید گذاشتند و تاکنون هیچ شکایتی نیز از مداخلۀ این نیروها در کمیسیون شکایات ثبت نشده است. اتهامات بی‌مبنا وبی مورد در حق این نیروها، جنبه سیاسی داشته و قابل توجیه نیست."
انتخابات ریاست جمهوری، در ششم میزان برگزار شد. قرار بود نتیجه ابتدایی این انتخابات در ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی آن را در پانزدهم قوس اعلام کند؛ اما موفق به این کار نشده است.
به اساس معلومات کمیسیون انتخابات، بعد از تکميل شدن پروسۀ تفتيش و بازشمارى، زمان اعلان نتايج ابتدايى مشخص خواهد شد.

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.