کابل (پژواک، ۳۰ دلو ۹۸): برخی نامزدان دیگر ریاست جمهوری نیز اعلام نتایج نهایی این انتخابات را رد کرده و میگویند که نتایج فوق، برای شان قابل قبول نیست.
کمیسیون مستقل انتخابات، ناوقت دیروز طی یک نشست خبری، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و محمد اشرف غنی با کسب ٥٠،٦٤ فیصد کل آرای معتبر، برنده این انتخابات معرفی شد.
داکتر عبدالله عبدالله رئیس تیم ثبات و همگرایی و رئیس اجرائیۀ حکومت، ناوقت دیشب نتایج نهایی را رد کرده و خود را پیروز این انتخابات معرفی کرد و در ضمن تصمیم تشکیل حکومت همه شمول را تصریح کرد.
اکنون برخی نامزدان دیگر نیز نتایج نهایی اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات را رد کرده و آن را نقض قانون خوانده اند.
تیم صلح و عدالت اسلامی که در رهبری آن گلبدین حکمتیار قرار دارد، میگوید که نتایج نهایی اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، تحت فشار گروه مشخص اعلام شده و برای آنها قابل قبول نیست.
فضل غنی حقمل سخنگوی این گروه، امروز به آژانس خبری گفت که در انتخابات شفافیت نبود و کمیسیون مستقل انتخابات، تحت فشار داخلی و خارجی قرار داشت.
نامبرده افزود که کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج پر از تقلب را اعلام کرده و این نتایج برای آنها قابل قبول نیست.
وی گفت: "انتخابات برخاسته از تقلب و نتایج آن را به هیچ صورت نمی پذیریم، اعلام نتایج خلاف قانون و طرزالعمل است و کمیسیون مستقل انتخابات، نتوانست از این روند به خوبی نظارت کند.
از سوی دیگر، رحمت الله نبیل رئیس تکت انتخاباتی امنیت و عدالت نیز در صفحۀ تویترش اعلام نتایج انتخابات را ایجاد بحران دیگر خوانده است.
وی افزوده است: "اگر داکتر اشرف غنی با کسی دیگر از طریق انتخابات شفاف برنده میشد، ما این جرئت را داریم که برای شان تبریک بگوییم؛ اما امروز به اشرف غنی تسلیت عرض میدارم؛ بخاطریکه تمام بحران ها به گردن متقلبین و قاتلین دموکراسی خواهد افتاد."
همچنان لطیف پدرام رئیس تیم انتخاباتی آزادی، عدالت، امنیت و کنگرۀ ملی نیز با نشر یک خبرنامه، نگاشته است که نتایج نهایی انتخابات، برای آنها قابل قبول نیست و باید یک حکومت فدرالی اعلام شود.
وی افزوده است که کمیسیون مستقل انتخابات، بار دیگر ارزش های دموکراتیک و آرای مردم را با بحران مواجه کرده است.
با این حال، سمیر رسا سخنگوی نهاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان "فیفا" گفت که در این اواخر، اختلافات در کمیسیون های انتخابات شدید شده است.
وی افزود که وظیفۀ آنها نظارت از این روند بود و اکنون مسئوليت آنها به پایان رسیده است.
رسا افزود اکنون که کمیسیون انتخابات، نتایج نهایی را اعلام کرده است، به جوانب معترض نیز خودشان جواب دهد و آنهارا قناعت دهد.

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.