Data Gathered Date: 

Wednesday, October 2, 2013 - 15:15

شهرهرات (پژواک،۴ سنبله ۹۲): شماری از باشندگان بادغیس در پهلوی ناامنی ها دراین ولایت؛ از کمبود آب آشامیدنی، معارف، خدمات صحی و از خرابی شاهراه بزرگ  اين ولايت شکایت میکنند.
محمد مشعل یکتن از باشندگان قعلۀ نو مرکز این ولایت میگوید که مشکلات این ولایت، آنقدر زیاد است که بیان کرده نمیتواند.
وی به آژانس خبری پژواک گفت که دولت مرکزی، به این ولایت هیچ توجه نکرده و به همين خاطر، با گذشت هرروز مشکلات مردم افزایش می یابد.
محمد مشعل افزود که کمبود آب آشامیدنی در مرکز اين ولايت، یک مشکل بزرگ است که آنها با آن روبه رو ميباشند.
به گفتۀ وی، چند روز قبل به کمک پی آر تی، یک پروژۀ آب تکمیل شد؛ اما براى تمام شهریان کافی نیست و بسیاری مردم، آب شور مینوشند که از اثر آن، به امراض گوناگون دچارشده اند.
عبدالمقیم یکتن دیگر از باشندگان قلعۀ نو نیز از کمبود آب آشامیدنی شکایت کرده گفت که مردم، یک بُشکه آب را به 50 افغانی می خرند.
به گفتۀ وی، اقتصاد مردم ضعیف است و نمی توانند همه روزه برای ضروریات شان، چند بُشکه آب بخرند.
این باشندۀ قلعۀ نو، از حکومت خواست تا در این بخش اقدامات جدی را روی دست گیرد.
عبدالحق مجروح یکتن از باشندگان ولسوالی مقر بادغيس، از پایین بودن کیفیت معارف این ولایت شکایت میکند.
وی به پژواک گفت که در بسیاری مکاتب ولسوالی؛ معلمین مسلکی وجود ندارد، کتاب ها در وقت معین رسانده نمیشود وعدم موجودیت تعمیرات مکاتب، مشکلى است که پروسۀ معارف را کُند ساخته است.
وی افزود: "سه اولاد من به مکتب میروند؛ اما تمام شان کتاب ندارند؛ شماری از آنها که دارند، آنرا به نوبت با خود به مکتب میبرند."
موصوف از این نیز یادآوری کرد که به اولادهایش به زبان مادری تعلیم داده نمیشود، و به همين خاطر، آنها به شکل درست درس خوانده نمیتوانند.
محمدگل باشندۀ ولسوالی بالامرغاب این ولایت، از خرابی راه از ولسوالی تا مرکز و از ناامنی های آن شکایت کرد.
وی به پژواک گفت که آنها همه روزه از ولسوالی تا مرکز ولایت، به قیمت جان خود سفر میکنند و هروقت امکان حملۀ مخالفین مسلح وجود دارد.
وی افزود که در مسیر راه، در پهلوی حملات افراد مسلح؛ ترس سارقین و انفجار ماین ها نیز وجود دارد و خرابی سرک ها مشکلات شانرا دوبرابر کرده است.
محمد گل، از حکومت خواست که سرک یادشده را بازسازی و امنیت آنرا نیز تامین کنند.
سلیمانخيل یکتن از باشندگان ولسوالی قادس، از نبود سهولت های صحی این ولسوالی شکایت کرده و افزود که اکثر اوقات بیماران در مسیر را جان میدهند.
وی علاوه کرد که آنها اکثر اوقات، بیماران شانرا به ولایت هرات انتقال میدهند که از خاطر خرابی سرک و ناامنی، آنها در مدت زیادی به هرات میرسند و بیماران شان، با مشکلات فراوان مواجه میشوند.
سلیمانخیل افزود که در ولسوالی ها و مرکز ولایت نیز داکتران مسلکی وجود ندارند و به درملتونها، افراد غیرمسلکی ادویه میفروشند و زندگی مردم را باتهدید رو به رو میکنند.
عبدالله درانی یکتن از فعالین جامعۀ مدنی در بادغیس، به پژواک گفت که کار سرک هرات- بادغیس، با مشکلات توقف کار روبه رو شده است.
به گفتۀ وی، از آغاز کار یک سال میگذرد؛ اما تا هنوز کارهای ابتدایی پروژه تکمیل نشده است.
عبدالمجید شکیب عضو شورای ولایت باغیس نیز از کار اسفالت سرک یادشده، شکایت نموده گفت که درماه میزان سال قبل، کار آن آغاز شده؛ اما در 9 ماه گذشته، کار یک ماه هم صورت نگرفته است.
موصوف، از ادارات مربوطه خواست که در مورد به تعویق افتادن کار این سرک، بررسی وتحقیق کنند.
انجنیر حبیب الله تیمور رییس فوایدعامۀ هرات نیز شکایات مردم را بجا دانسته گفت که حالا،  کار سرک تسریع شده و کیفیت کار، هروقت بررسی میشود.
 وی افزود که کار سرک، تنها در موسم زمستان از خاطر سردی هوای متوقف میباشد؛ اما فعلاً دوباره آغاز گرديده است.