کثر پولهای وعده شده به تیم ملی فوتبال پرداخت نگرديده است

کابل (پژواک،٢١ میزان ٩٢): مسوولان فدراسیون فوتبال کشور می گویند که تا کنون بخش عمدۀ کمک نقدی وعده شده از سوی مقامات ارشد دولتی، اعضای شورای ملی و تاجران به تیم ملی، عملی نشده است.
محمد یوسف کارگر معاون فنی فدراسیون و مربی تیم ملی فوتبال، به آژانس خبری پژواک گفت: در صورتى که این وضعیت ادامه پیدا کند، تا آخر ماه جاری جزئیات این وعده خلافی افشا خواهد شد.
تیم ملی فوتبال کشور، ۲۱ سنبله در یک بازی دیدنی که در شهر کتماندو پایتخت نیپال برگزار شد، تیم ملی هندوستان را با نتیجۀ دو برصفر شکست داد و جام قهرمانی کشورهای جنوب آسیا را از آن خود کرد.
تيم ملى فوتبال بعد از کسب این مقام، به طور بی سابقه از سوی مردم استقبال گردید و افزون برآن، رياست جمهورى، تاجران، مقام های دولتی، والیان و نمایندگان شورای ملی وعده دادند که حدود یک میلیون دالر را به اعضای این تیم کمک کنند. 
در همین راستا، صندوق حمایت از تیم ملی فوتبال افغانستان به همکاری اتاق های تجارت و صنایع ایجاد شد؛ اما تا کنون جزئیات کمک های واریز شده به این صندوق مشخص نشده است.
اما سرمربى تيم فوتبال کشور، با اشاره به برخی وعده های کلان کمک از جمله ٧٠ هزار دالر از سوی شرکت داوی، ١٠٠ هزار دالر توسط شرکت کام ایر، ٢٠ هزار دالر از سوی عزیزی بانک و ٧٠هزار دالر نیز توسط بانک بین المللی افغانستان، گفت که تا کنون ازمجموع کمک وعده داده شده، کمتر از پنج درصد پرداخت شده است.
کارگر با ابراز خرسندی از وعده های کمک نقدی به تیم ملی فوتبال، از آنان خواست تا به هدف تقويت بيشتر روحيۀ ورزشکاران، هرچه زودتر به وعده های شان عمل کنند.
اما سرمربی تیم ملی خاطر نشان کرد که فدراسیون فوتبال افغانستان، در نظر دارد در صورتی که این وعده خلافی ها ادامه پیدا کند، نام تمام افرادی را که وعدۀ کمک داده؛ اما تا کنون نپرداخته اند، طی یک نشست خبری، با مردم در میان بگذارد.
حیمدالله یوسفزی دروازه بان ملی نيز تايید کرد که بخش بزرگ کمک های وعده شده، تا کنون پرداخت نگردیده است.
وی گفت: "مردم فکر می کنند که بازیکنان تیم ملی میلیونر شده اند؛ اما به جز يکصد هزار افغانی (معادل 2 هزار دالر) کمک رییس جمهور، دیگر هیچ یک از کمک های وعده داده شده را دریافت نکرده ایم."
مربی و بازیکنان تیم ملی فوتبال کشور، درحالی از وعده خلافی های مقامات حکومتی و تاجران شکایت دارند که قبل از این، قضیۀ مشابهی برای قهرمان تکواندوى کشور نیز پیش آده بود.
روح الله نیکپا که قبل از این، در دو مسابقه المپیک چین و لندن با گرفتن مدال برنز، مقام سوم مسابقات تکواندو را به دست آورده، گفت که با مشکل مشابهی مواجه شده است.
وی افزود که بعد از بازگشت ازالمپیک چین (درسال ٢٠٠٨) و دریافت مدال برنز، وعده های زیاد از سوی مقامات دولت، اعضای پارلمان و تاجران صورت گرفت؛ اما تا کنون ٨٠ درصد آن عملی نشده است.